Hygge na zámku. V Chateau Trnová vznikl jeden z nejzajímavějších wellness hotelů v Česku
Na nedaleké vyhlídce, z níž se na obzoru opravdu rozkládají vody, bory a vůbec zemský ráj, se prý František Škroup inspiroval k napsání hry Fidlovačka, ze které nakonec vzešla česká hymna. Ráj se rozkládá i kolem nás. Sedíme na terase zámečku Chateau Trnová s výhledem na pečlivě upravené zahrady s jezírkem, fontánou a altánem. Zámek kdysi vlastnil Václav Škroup, bratr známého skladatele, teď si tady povídáme s jeho současnými majiteli: Markétou a Finnem Hansenovými, česko‑dánským párem, který si v obci kousek od Prahy splnil svůj dávný sen.
Vesnice Trnová nebyla pro manžele neznámou. Bydlí na nedaleké Zbraslavi, v sousedním Klínci mají příbuzné, dokonce na místním parkovišti sbírali kaštany. Dlouho ale nevěděli, že za vzrostlými stromy se ukrývá zámek ze 17. století. Na místo je dovedl až Google. Finn Hansen, Dán plynule mluvící česky, do něj jednou zadal: Zámek na prodej. A mezi odkazy se objevila i Trnová. „To je blízko!“ odtušila jeho manželka. Věci pak už nabraly rychlý spád. Kontakt s makléřkou, 25. září 2020 první návštěva, láska na první pohled a v prosinci převzetí klíčů. Následovalo půl roku náročné rekonstrukce – et voila, teď patří k nejatraktivnějším wellness resortům v Česku. Od Prahy je pouhých 20 minut autem a v nádherném prostředí na vás dýchne „hygge“, dánský životní styl plný pohody a štěstí. Nechybí tu sauna, vířivka nebo bazén.
Kuchyni šéfuje Pavel Veltruský. Gastroznalci teď jistě zbystřili, neboť jde o známé jméno – působil v michelinských restauracích i na zaoceánských výletních lodích, tři roky pracoval v luxusním hotelu v Marákkeši, kde vařil třeba pro hollywoodské herce Julii Roberts nebo Jakea Gyllenhaala, kteří tehdy zrovna v Maroku natáčeli. Pak ho ulovila restaurace Signature v Popůvkách u Brna, která rychle vyletěla mezi špičku, ale během pandemie stejně náhle musela skončit.
Veltruský se dohodl v Chateau Trnová, kde vybudoval neokázalý fine dining a vaří klasická jídla v luxusním provedení. „Nechceme, aby tady chodili číšníci ve smokingu a bílých rukavičkách. Toužíme po tom, aby se u nás lidé cítili dobře,“ říká Markéta Hansen, zároveň ale míří gastronomicky vysoko. „Máme ambici být jednou z nejlepších restaurací v Čechách,“ netají Finn.
Chateau Trnová
Srdeční projekt
Za česko‑dánským manželstvím možná tušíte cestovatelskou odyseu, ale pravda je o dost prostší. Hansenovi se poznali v Česku. Markéta narazila na Finna na vernisáži, kde je představili společní známí. V Čechách zůstali a dnes mají tři syny, nadšené sběratele pokémonů a zapálené fotbalisty, kteří se předhánějí v tom, kdo je zrovna Ronaldo a kdo Messi. „Dělám si kvůli nim trenérskou licenci,“ přiznává činorodá Markéta.
Pro ideu společného zámečku se nadchli před 12 lety. Tehdy se společně účastnili teambuildingu na zámku na Šumavě, který provozovala dánská rodina. „Moc se nám ta myšlenka líbila, ale bylo to daleko a nebylo to dostupné,“ líčí Markéta. Nápad tak oživili až během pandemie, kdy vyvstala příležitost pořídit si nemovitost v Trnové.
Splnění snu ale přineslo celou řadu problémů – a nutnost výrazné finanční investice. „Předělali jsme fasádu, kompletně i pokoje a koupelny. Podlaha byla poničená svatebními večírky. Zařizovali jsme kuchyně…,“ vyjmenovává Markéta Hansen. „To nás čekají ještě investice do zahrady a taky chceme udělat nový bar!“ Konkrétní proinvestovanou částku říct nechtějí. Tenhle projekt je prý hlavně srdeční záležitostí. „Příští rok snad budeme v plusu, ale investice se může vrátit spíš až za několik let,“ ví Finn, jehož hlavním byznysem jsou dvě úspěšné firmy zaměřené na vybavení koupelen.
Stále také shánějí personál do kuchyně, která má otevřeno jen čtyři dny v týdnu, což je z hlediska možného ubytování limitující: pobyt bez fungující restaurace není tak atraktivní. Od června by ale prý mohli mít otevřeno už všech sedm dní v týdnu.
Pořád ve střehu
Kořeny zámku sahají do baroka a roku 1688, kdy jeho nejstarší část vznikla pro dominikány od sv. Jiljí z Prahy. Mezi známými majiteli byl kromě Václava Škroupa třeba Čeněk Daněk, zakladatel ČKD, nebo Václav Schloger, který se zaměřil na pěstování obilí a chov skotu a dodával kvalitní mléko do Prahy. Dříve totiž k areálu patřila i jízdárna, penzion a velkostatek. Kvůli nedostatku financí ale museli nakonec areál rozdělit, proto dnes fungují samostatně. Na počátku 20. století na zámku přebývala i známá operní zpěvačka Ema Destinnová, blízká kamarádka Schlogerových. Dle legend prý přijížděla s kostlivcem v kufru, s nímž pak spala v pokoji.
Od dějepisných historek ale zpátky do současnosti. Také před Hansenovými měla Trnová známého vlastníka: exministra Ivana Pilipa, který za rozsáhlou rekonstrukci prý utratil přes 60 milionů korun. I současní majitelé teď poznávají, že jejich vytoužený zámek spolyká spoustu financí a hlavně úsilí. „Je to víc práce, než jsme čekali,“ přiznává Finn. Proti nim hraje i to, že s oblastí hospitality do té doby neměli žádné zkušenosti. „Nával práce zvládneme, ale těžší je ten konstantní stres. Pořád je co řešit. Někdy zazvoní ve dvě ráno alarm a musíme být v pohotovosti,“ popisuje Markéta.
Na zámku s prostornými sály a pokoji, krásnými lustry a útulnou knihovnou, které doplňuje moderní wellness a koupelny, se objevuje takřka denně. Žít tam ale s rodinou nechtějí. „Kluci tady pak vyběhnou na trávník a křičí: Gól! Tak z toho mám stres a ukazuji na ně: Pssst! Aby nerušili hosty. Pan Pilip říkal, že tady bydleli a nedoporučuje to. Navíc bychom zabírali pokoje, které mohou obsadit hosté,“ vysvětluje Markéta Hansen.
Zaplnit kapacitu se jim v poslední době daří, od dubna mají zamluvené téměř všechny pokoje. Aby ne: hygge na zámku je jako stvořené pro víkendový relax.