Tohle byl Designblok! Podívejte se na výběr toho nejlepšího z velkolepé přehlídky
Les je pulzující ekosystém plný bujarého života. I proto se stal tématem letošního, 24. ročníku Designbloku, mezinárodního festivalu designu. Ten opět nabídl „turistické“ stezky – za renesancí řemesel i úspěšným rodinným podnikáním do Uměleckoprůmyslového musea, za módou do kostela Sacre Coeur a za designéry a studentskými instalacemi do prostorů Gabriel Loci.
Místo hub na všech lokacích vyrašilo přes 180 instalací, které nabídly to nejlepší ze současné, převážně české designové scény. Skrze Superstudio i Openstudio se jako linka linula nejen reflexe posledních světových trendů, ale také důležitá environmentální a společenská témata. K vidění bylo mnoho zajímavých spoluprací, nových pohledů na tradiční i experimentální materiály, ale i smysluplnější produkci. To všechno v dokonale vycizelované estetice.
Mezi zahraniční hosty patřilo například sedm progresivních ukrajinských designérů, studií a značek, kteří vystavovali v rámci projektu Sláva Ukrajině! Rozjímavé ticho zase nabízela samostatná instalace v kostele Zvěstování Panny Marie u Gabriel Loci, která nabídla pohled na práci jedné z hlavních protagonistek současného ukrajinského designu, Viktorie Yakushy, tvořící pod značkou FAINA.
Prostor dvou pater Uměleckoprůmyslového musea patřil výhradně tvůrcům a firmám s českými kořeny. Vystavující zde demonstrovali současný přístup k řemeslné výrobě šperku, skla, autorské módy, obuvi a samozřejmě zpracování dřeva. Součástí byla třeba i křehká výstava současného porcelánu nazvaná Terra Alba.
A cesta končila na „palouku“, v proskleném sále nazvaném Designerie, již letos naplnily barevnými prvky inspirovanými podhoubím designérky Monika Matějková a Veronika Watzková ze studia MY DVĚ.
ŠTEFAN SEKÁČ
Jeden z nejvýraznějších talentů slovenské scény pracuje převážně s keramikou a porcelánem. V jeho tvorbě se mísí tvořivý experiment, kritika trendů a komerce, ale i hledání ideálů současnosti. Vystavoval na milánském design weeku i na Bienále Révélations v pařížském Grand Palais. Do Prahy přivezl projekt Signature Vases.
FAINA
Victorie Yakusha je jednou z hlavních protagonistek současného ukrajinského designu. V české premiéře představila na festivalu keramické vázy Hlyna, betonové lampy Soniah, pohovku Plyn, ale také nejnovější svítidla Sluhach, která designérka navrhla pro českou značku Lasvit.
DOMINIKA PETRTÝLOVÁ
Projekt Heart of Glass pochází z dílny umělecké sklářky a designérky Dominiky Petrtýlové. Celoskleněná srdce, tradiční sklářské výroby, které autorka vlastnoručně stříbří, spojovala původně křesťanskou symboliku s dnešní vírou v to, že naši hodnotu zajišťují „srdíčka“ u příspěvků na Instagramu. Vy si do něj ale můžete vložit svůj vlastní význam, autorka do zaobleného tvaru ručně foukaného skla ryje diamantovým hrotem různorodé nápisy a vyryje klidně i váš vzkaz.
JOHANN MALLE & JAN PLECHÁČ
Krásná ze všech stran. Česká firma Johann Malle a designér Jan Plecháč společně uvedli kontinentální postel Libra. „Chtěli jsme vytvořit postel, u které se nebudete muset rozhodovat mezi zdravým spánkem a designovou ložnicí,“ říkají. Navržena je tak, aby nemusela stát a priori u zdi, ale mohla naopak kralovat prostoru. Každá její část je proto pohledová a zadní paraván se může stát třeba předělem v místnosti.
JOSEFINA BAKOŠOVÁ
Módní návrhářka a zakladatelka showroomu Harddecore Josefina Bakošová představila novou kolekci Esence, která vychází z projektu Županium, na kterém spolupracovala s designérkou Veronikou Velčovskou Jirouškovou. Společně vytvořily župany a tapety inspirované tradičním japonským kimonem a botanickými atlasy. Kolekci nyní návrhářka rozšiřuje o další typicky minimalistické modely, jako jsou šaty, košile nebo kabát.
VITRA
Zrcadlové jezero, přes které se dostanete jen skokem na kameny. Švýcarská značka Vitra si tentokrát podala ruce s českým výrobcem Křehký a ikony světového designu jako slon z dílny manželů a designérů Charlese a Ray Eamesových nebo židle Panton doplnily křehké porcelánové vázy s příběhy. Společně oslovili scénografa Marka Cpina, který jim vytvořil unikátní instalaci.
TOMÁŠ KUČERA
Pro svůj debut na Desigbloku vybral rodák ze sklářského města Světlá nad Sázavou a držitel titulu Objev roku v Czech Design Award 2021 sběratelský design v podobě užitých předmětů s přesahem do volné tavené plastiky. Dominantou byl skleněný kabinet s názvem Cabinet Superfluum s výraznými postmoderními prvky.
USSPA & UMPRUM
USSPA Polis je město v intergalaktickém prostoru plující ve vesmíru. Nebo také instalace předního českého výrobce vířivek USSPA a ateliéru designu nábytku a interiéru na UMPRUM pod vedením Romana Vrtišky a Vladimíra Žáka. Společně vytvořili simulaci města pomocí klíčové metody výroby spa – vakuovaného tvarování. Studenti tak pronikli do tajů této unikátní technologie. A PročNe se stalo partnerem instalace.
DECHEM
Messier M81 je růžový skleněný stůl na nízkých nohách ze surového železa, který dostal své jméno po krásné spirální galaxii, vzdálené asi 12 milionů světelných let od nás. Přesto je to však jedna z nejjasnějších, které lze ze Země vidět. Vzduchové bubliny uzavřené v mohutné oválné desce tvoří samostatné světy, v nichž se můžete ztratit stejně snadno jako ve vesmíru.
MIKOLÁŠKOVÁ & DROBNÁ
Výrazné barvy a grafické prvky. A také extravagantní paravány. Po loňském uvedení prvního společného projektu Scene Collection se tentokrát designérky Kristýna Mikolášková a Tereza Drobná pustily do kolekce věnované prvním průkopnicím designu. Tematické a formální pojetí kolekce Thanks Girls! je osobním vzkazem designérek jejich předchůdkyním.
POLSTRIN & LEXOVÁ & SMETANA
Královéhradecká značka čalouněného nábytku Polstrin navazuje na úspěšné spojení s designérským duem. Loni si kolekce modulárního sedacího nábytku Infinite vysloužila prestižní mezinárodní ocenění BigSEE. Letošní kolekce Hide and Seek se skládá z křesla, pohovky a lenošky v organických tvarech a meditativních odstínech prvotřídních dánských potahových textilií Kvadrat.
TITITI
Designérka originálních dřevěných figurek Tereza Talichová vzdává hold domorodcům. Téma Uměleckoprůmyslového musea Prales využila k reprezentaci těch, na které mnozí záměrně zapomínají v zápalu honby proměnit prales v zisk. Reaguje tak na rekordní tempo odlesňování amazonského pralesa, vedoucí k ohrožení a vyvlastnění původních obyvatel.
PAULINE HAGAN
Multidisciplinární designérka a šperkařka Pauline Hagan ovládla další materiál. Už loni představila na Designbloku kolekci keramických váz, letos se posunula ke skulpturálním lampám s ručně vyrobenými keramickými podstavci, tvarovanými do měkkých, k dotyku vybízejících forem. Nechybí ale ani šperky, nová kolekce je ručně modelovaná z vosku, který pak designérka odlévá ze stříbra.
NOVAVITA
„Nova Vita znamená nový život. Věříme v materiálovou reinkarnaci, proto jsou všechny objekty a materiály vyrobeny z udržitelných zdrojů a recyklátů,“ popisují vizi značky zakladatelky Ivana Linderová a Dagmar Zvoníčková Fredholm, které stojí také za architektonickým studiem Identity Designers. Na festivalu ukázaly vázy, které vdechují nový život použitým betonovým kvádrům, odkládací stolky, které pracují s recyklovaným plastem, ale i větší produktové řady jako Urban Playground, která nabízí modulární systém venkovního posezení vyrobený z recyklovaných plastů.
JIŘÍ KREJČIŘÍK FOR FUTURO
Spojení řemeslného umu značky Futuretro a autorského rukopisu designéra Jiřího Krejčiříka vyústilo ve sběratelskou kolekci nábytku, do které designér otiskl svou osobitou estetiku. Tradiční řemeslné postupy a nové výrobní technologie daly vzniknout kolekci komod, kabinetů, skříní, policových regálů a sochařsky pojatého kabinetního oltáře.
JOHAN PERTL
Jako vytesané z ledu. Kolekce Utopia studenta ateliéru skla na UMPRUM Johana Pertla je inspirovaná touhou utéct každodenní realitě. Skulpturální nábytek z taveného skla je ručně modelovaný speciální autorskou technikou, díky které nikdy nevzniknou dva identické kusy. Tato technika navíc vyžaduje méně materiálu a výrazně zkracuje dobu tavení skla, čímž se snižuje dopad na životní prostředí.
PRECIOSA
Kromě elegantních svítidel Souls od designérky Evy Eisler představila značka čtyři finálová díla účastníků soutěže pro mladé designéry do 33 let Master of Crystal 2022. Preciosa pořádá soutěž už od roku 2008 a letošním tématem se stalo Light for Wellbeing.
FRANTIŠEK JUNGVIRT
Sklářský výtvarník, designér a kreativní ředitel sklárny Klimchi představil na Designbloku dva typy robustních sběratelských váz s květinovým aranžmá od floristy Róberta Bartolena. Vázy Wavy z ručně foukaného podjímaného bonsajového a rubínového skla působí okázale a budí známku elegance a luxusu. Minimalistické, černobílé vázy Coco jsou inspirované Coco Chanel, ale také principem jin a jang.
FLEYSEN
Úspěšná loňská kolekce tradičního výrobce kovu z Plesné a designérů Filipa Mirbauera a Michala Stracha sbírala jednu nominaci za druhou. Letos se společně vydali do dalšího pokoje, tentokrát do kuchyně. Do kuchyňských skříněk, regálů i nástěnných hodin se promítá charakteristická estetika značky, jako je tvarový minimalismus, hravé barvy a perforované detaily.
MATYÁŠ BARÁK
Absolvent interiérového designu na Royal College of Art v Londýně a produktového designu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze navrhl mimo jiné svítidlo My Light, které připomíná dětské pružiny.
MONOTROPA
Hlavní novinkou designového studia Monotropa je modulární policová sestava Infini od designérky Anny Semancové. Jednotlivé moduly v elegantním tvaru elipsy jsou složeny z několika komponentů, které lze různě napojovat a tvořit tak nekonečné sestavy. Ty je navíc možné i otáčet a přizpůsobit různým prostorům a jejich účelům.