Zachumlejte se do svetrů, které zahřejí
Pokud je na zimě něco příjemného, pak je to rozhodně možnost zabalit se do teplých a hřejivých svetrů, dát si horký čaj a číst napínavou knihu během dlouhých večerů. Aby vám bylo ve svetrech opravdu příjemně, připravili jsme několik doporučení, na co se při výběru zaměřit. V závěru článku najdete také pár tipů, kam vyrazit pro kvalitní svetry v Karlíně.
Ne každý svetr zahřeje
V kamenných i internetových obchodech s oblečením narazíte na obrovské množství svetrů, které se tváří hřejivě a příjemně. Ale nenechte se nachytat – možná půjde o svetry, které obsahují jen 5 % vlny, zatímco zbytek tvoří polyester a akryl. Na cedulce svetru možná najdete výrazy jako wool/cashmere/mohair blend, ale vězte, že jde často o marketingový trik, jehož cílem je prodat vám umělý svetr za vyšší cenu.
Na jaké materiály se zaměřit?
Vlna
Nejběžnějším materiálem pro výrobu svetrů je vlna, která se získává ze srsti ovcí. Vlna je hřejivá, má samočisticí schopnosti, odvádí vlhkost a je odolná proti zápachu. Její nevýhodou je, že může být na dotek hrubší, a proto je lepší nosit pod vlněný svetr tričko.
Kašmír
Velmi jemným a luxusním materiálem je kašmír, který pochází ze srsti kašmírských koz. Cena kašmírových výrobků je vyšší, ale na zahřátí postačí i velmi tenká vrstva tohoto materiálu.
Merino
Dalším jemným materiálem je merino vlna. Tento typ vlny pochází z ovcí merino, které mají měkkou, jemnou srst. Pokud vám klasická vlna připadá příliš drsná, zkuste výrobky z merino vlny, která je příjemná na kůži. Díky termoregulačním vlastnostem se merino vlna hodí i na sportovní oblečení.
Mezi další materiály, ze kterých se vyrábějí svetry, patří mohér, alpaka nebo angora. Mohér, získávaný z angorských koz, je velmi lehký a teplý materiál, který působí lehce „chlupatým“ dojmem. Ještě teplejším materiálem je alpaka, která se získává ze srsti lam. Angorská vlna, z konkrétního plemena králíků, je známá svou nadýchaností a hebkostí.
Proč se vám vyplatí investovat do vlněných svetrů?
Jak jsme zmínili výše, vlněné svetry oproti těm z umělých materiálů skutečně hřejí. Navíc je nemusíte často prát, protože vlna má samočisticí schopnosti – svetr po dni nošení stačí vyvětrat, pokud není viditelně zašpiněný. Vlněné materiály také v sobě nezadržují pachy. Kvalitní vlněný svetr vám při správné údržbě vydrží mnoho let. Doporučujeme vybírat svetry v univerzálních barvách nebo barvách, které se hodí do vašeho šatníku, abyste je mohli nosit i po letech.
Jak se o vlněné svetry starat?
Vlněné kousky perte v ruce ve vlažné vodě nebo v pračce na speciální program, například na jemné praní nebo přímo na vlnu. Teplotu nastavte na 20 nebo 30 stupňů a volte co nejnižší otáčky. Používejte speciální prací prostředky na vlnu nebo jemný dětský šampon. Vlněné oblečení nikdy nesušte v sušičce. Pokud perete svetr v ruce, jemně z něj vymačkejte vodu, ale nikdy jej neždímejte ani nekruťte. Ideální je svetr sušit na rovné ploše na velkém ručníku. Pokud se na svetru objeví žmolky, zkuste použít speciální odžmolkovač, například od značky Steamery, který seženete v karlínské Nile.
Kam pro kvalitní vlněné svetry v Karlíně
Pro ženy
Sázkou na jistotu, kam vyrazit pro kvalitní svetry, navíc od etických značek, je Nila. Najdete ji v Karlíně v Šaldově ulici. Podzimní a zimní kolekce svetrů, kardiganů i vest v Nile nabízí širokou škálu variant. V Nile kladou důraz na složení materiálů, takže zde máte téměř jistotu, že vybraný svetr bude obsahovat převážně vlnu. Doporučujeme například kousky od anglické značky Beaumont Organic, německé Lanius nebo švédské značky Maska.
Pro muže
V nedávném článku jsme ve spolupráci s obchodem Gentleman Store představili pánské módní trendy pro podzim a zimu, takže se pro kvalitní svetry můžete vydat právě tam. V prodejně i na e-shopu najdete širokou nabídku vlněných svetrů ze 100% vlny nebo s příměsí 10 % kašmíru. Na výběr jsou svetry s klasickým kulatým či véčkovým výstřihem, ale také roláky nebo svetry se zipem u krku. Barvy pak můžete volit od světlých krémových odstínů po tlumenější tóny šedé, hnědé nebo tmavě modré.