Duben v kultuře. Tipy co vidět, číst a zažít

Autor: Barbora M. Votavová
Datum: 1. 4. 2022

Kde najdete tipy na dobrou knížku, nový film, nebo karlínskou akci, kterou byste neměli minout? No přece tady! Prozkoumejte naše kulturní tipy na duben a zjistěte, kam vyrazit na výlet, pro jakou knížku spěchat do knihkupectví nebo na co zajít do kina.

Pokochat se památkovými skvosty, zapařit v Kasárnách Karlín nebo zažít karlínské velikonoční trhy

Hrady a zámky o prvním dubnovém víkendu opět otevřou po zimní přestávce návštěvníkům své brány. Po dvou letech zahájí sezónu bez zpoždění u nutnosti nosit během prohlídky roušky. A aby kasteláni nalákali ještě více turistů než v předchozích letech, připravují pro návštěvníky spoustu doprovodných programů a překvapení. Od divadelních představení, koncertů až po noční prohlídky.

Zpět jsou také Karlínské velikonoční slavnosti, které se uskuteční v neděli 17. dubna na Karlínském náměstí. Od 11 do 18 hodin se můžete těšit na skvělé jídlo a pití, stánky s velikonočními dekoracemi, ale třeba i na květinové a bylinkové stánky. Bohatý program si pořadatelé nachystali především pro děti, které si budou moci ozdobit velikonoční vajíčka. Nebude chybět ani malování na obličej, trampolíny a sladké překvapení od velikonočního zajíčka.

Kavárna, kino, klub, galerie, bar, pískoviště, ohniště, sport i kultura – to všechno jsou Kasárny Karlín, které už také rozjíždí svůj pestrý program. V dubnu je v plánu poslední koncert Neřvi mi do ucha, promítání filmu Skřivánci na niti, který natočil v roce 1969 Jiří Menzel, workshop pro všechny malé fotografy nebo party s Theremin DJs, která bude plná neotřelých songů z probádaných i neprobádaných končin hudebního světa, a spoustu dalšího.

Nový román Tučkové i vyhlášení cen Magnesia Litera

Na poli české literatury se v dubnu stanou dvě zásadní události. Po deseti letech se čtenáři a čtenářky dočkají nového románu Kateřiny Tučkové, který se jmenuje Bílá voda a má téměř 700 stran. Autorka románů Žítkovské bohyně nebo Vyhnání Gerty Schnirch tentokrát čtenáře zavede do pusté pohraniční vesnice Bílá Voda, kam se protagonistka Lena Lagnerová jede skrýt před svou minulostí. Na bývalém poutním místě se setkává s řeholnicí Evaristou, která v 50. letech minulého století zažila perzekvování členek řádu komunistickým režimem. Děj knihy, který mimo jiné rozebírá postavení žen v katolické církvi i ve společnosti jako takové, se odvíjí od skutečných událostí, po nichž Kateřina Tučková několik let pátrala v archivech i mezi pamětníky. Dlouho očekávaný román o ženách, víře a zlu vychází 20. dubna.

Na duben se po dvou letech opět vrací předávání knižních cen Magnesia Litera. Do soutěže o nejlepší tuzemské knihy dostali pořadatelé rekordních 504 titulů. Do nominací z nich poroty vybraly tři desítky. Vítěze v próze, poezii, knihách pro děti a mládež, publicistice či nakladatelském činu vyhlásí pořadatelé v neděli 10. dubna v přímém přenosu České televize. Jak dopadne 21. ročních můžete sledovat na ČT Art.

Filmová kouzelnická bitva a návrat úspěšného seriálu Netflixu

Do českých kin vstoupí 7. dubna dlouho očekávaná novinka Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství, třetí film z nové čarodějnické série J. K. Rowlingové. A je na co se těšit! Nový trailer totiž slibuje možná největší bitvu, jakou kdy kouzelnický svět viděl. Samozřejmě když pomineme velkolepý souboj Harryho Pottera s Voldemortem. Mlokův nový tým, včetně Theseuse Scamandera a Aberfortha Brumbála, má za úkol zničit nejmocnějšího čaroděje v historii, což povede k bitvě, která navždy změní kouzelnický svět a nastolí nový řád definující koexistenci kouzelnického i mudlovského světa. Po rozsudku britského soudu, který se týkal domácího násilí, si americký herec Johnny Depp ve filmové sáze už nezahraje, a tak poprvé v roli zlého kouzelníka Grindelwalda uvidíme Madse Mikkelsena.

Na knihy nemáte náladu a ven se vám nechce? I pro vás máme jeden kulturní tip, který si užijete pěkně z pohodlí domova. Komediální sci-fi série Ruská panenka, kterou Netflix uvedl v únoru 2019, se v dubnu dočká druhé série. Ta bude zasazena čtyři roky po událostech z úvodní řady. Příběh se bude točit kolem zrzavé notorické kuřačky Nadie (Natasha Lyonne) a jejího parťáka Alana (Charlie Barnett), kteří budou muset čelit vlastní minulosti, a přitom se vypořádat s existenčními problémy. Upoutávka však napovídá, že se na scénu vrátí i časové paradoxy a manipulace s chápáním vlastní reality.