Jak mít více času na čtení? Využijte cestu do práce

Autor: Barbora M. Votavová
Datum: 1. 11. 2021

Nechte jednou telefon v tašce, pracovní e-maily vám nikam neutečou. Slibujeme. Začtěte se v MHD raději do knížky a uvidíte, že ze sebe budete mít mnohem lepší pocit. 

Vybrali jsme pro vás pětici knih, které se nám na cestách do práce a z práce osvědčily. V tašce nezaberou příliš místa, mají malý příjemný formát, takže se příliš nepronesete. Jsou akorát tak zábavné a čtivé, aby vás chytly od prvních stránek, ale zároveň vás v myšlenkách neunesly příliš daleko, abyste nepřejeli stanici.

Cesta do práce už nemusí být otrava.

Je to jízda / Ondřej Buddeus a kolektiv

Svěží vítr v zádech, vyklepané ruce z kostek. Spisovatel Ondřej Buddeus, držitel Magnesie Litery a Ceny Jiřího Ortena, vytvořil společně s řadou osobností soubor postřehů a zajímavých myšlenek o městské cyklistice. V jeho cyklistickém týmu se sešlo dvanáct lidí z nejrůznějších oborů. Zabývají se literaturou, výtvarným uměním, sociologií, filmem, architekturou, módou i molekulární biologií. Kolo pro ně znamená radost, svobodu i vášeň. Cestují na něm do práce, čistí si hlavu, sportují a zažívají dobrodružství. Jejich texty jsou zábavné, krátké, ideální pro čtení na cestách. A třeba vás inspirují k tomu vyrazit příště do práce na kole.

Café Groll / Jan Štifter

V příjemném cestovatelském formátu vychází už několik let romány a novely v edici Tvář nakladatelství Vyšehrad. V edici najdete momentálně osm titulů od českých autorů a autorek. Nám do ruky i do noty padla poslední knížka spisovatele Jana Štiftera. Novela vypráví o mladém lékaři v prvorepublikových Českých Budějovicích. Zahájit praxi není mezi zavedenými lékaři vůbec jednoduché, a tak se Rudolf Slíva stává lékařem dívek z veřejných domů. Včetně podniku Café Groll s vyhlášenou kurtizánou Annou Václavíkovou. Příběh o lásce a toužení za svitu červených luceren, atmosféra prvorepublikových Českých Budějovic a 130 stran přečtete jako nic.

Čekání na spoušť / Lidmila Kábrtová

Skvělou volbou jsou na cesty také povídky nebo povídkové romány. Z těch nejnovějších doporučujeme Čekání na spoušť od zkušené české povídkářky a spisovatelky Lidmili Kábrtové. Její povídkový román Čekání na spoušť se odehrává na ploše sedmdesáti let a vypráví ho osm postav. Ty se vzájemně v různých fázích života potkávají a ovlivňují své osudy. Kniha v koncentrované podobě ohledává, jak zdánlivě nedůležitá rozhodnutí jedněch ovlivňují životy druhých a jak se nenápadná událost může dotknout někoho, o kom vůbec netušíme. 

Augustin Zimmermann / Zuzana Kultánová

Ideální čtení nejen na cesty, ale i do sychravého podzimu. Nejvíc si tento příběh užijete v těchto dnech, kdy je venku půl dne mlha, půl dne tma. Není vůbec o pěkných věcech, je plná bídy, špíny, planých slibů, falešných nadějí a temných vášní, jež mají za následek řadu osudových chyb, ale přesto je napsaná krásným a vytříbeným jazykem. Za nadčasový příběh odehrávající se ve druhé polovině 19. století získala Zuzana Kultánová Cenu Jiřího Ortena a byla nominována na Magnesii Literu v kategorii Litera pro objev roku.

Tkaničky / Domenico Starnone

Italský spisovatel Domenico Starnone je mnohými považován za autora knih Eleny Ferrante. V útlé novele se mu skvěle podařilo proniknout do nitra jednoho téměř obyčejného manželství a vyšvihnout příběh, který ve čtenářích rezonuje ještě dlouho po přečtení. Řeší tu nevěru, rovnováhu mezi povinnostmi a osobními tužbami i nevyřčená tajemství, která spojují a rozdělují zároveň. Příběh rodiny je tu vyprávěn trojhlasně, slovo postupně dostávají opuštěná matka, záletný otec i traumatizované, nyní už dospělé děti. Každý má svou pravdu, svou vinu, svá příkoří, svoji pomstu.