Jaké AI nástroje vám usnadní práci i život?

Autor: Lucie Nováková
Datum: 29. 11. 2023
Foto: Unsplash, Flickr

Ať už máte k umělé inteligenci pozitivní nebo rezervovaný přístup, v dnešní době je potřeba ji brát jako už běžnou součást našich životů. Neříkáme, že jako první věc ráno musíte začít konverzovat s ChatGPT, ale na druhou stranu je dobré se v AI nástrojích alespoň uživatelsky orientovat. Připravili jsme pro vás užitečný přehled nástrojů, které vám pomůžou:

S texty a generováním nápadů

Už výše zmíněný ChatGPT je aktuálně nejběžnějším nástrojem, který zvládá generovat srozumitelné a lidsky pochopitelné texty. V zásadě je vaším konverzačním parťákem, který má neskutečné znalosti a vědomosti. Navíc má i schopnost se učit, zdokonalovat, dokáže rychle reflektovat případné nepochopení zadání a obratem poskytne jiné řešení. Čím lepší zadání mu dáte, tím relevantnější výstup vám nabídne. 

Jak ChatGPT využít prakticky? Píšete emaily klientům? Navrhujete texty do firemního materiálu či na sociální sítě? Odepisujete na požadavky zákazníkům? Potřebujte vytvořit obsah na webové stránky? Připravujete nabídku pro klienty? Realizujete brainstorming o novém produktu? Přesně s těmito úkoly vám ChatGPT může pomoct. Berte jej jako dobrého pomocníka, který vás může navést na novou myšlenku. Ušetří vám čas ve chvílích, kdy nemáte nápady nebo kdy naopak generujete velké množství podobných odpovědí. Vygenerované texty a nápady berte jako dobrý vstupní materiál, se kterým dále pracujte. A mezi námi, ChatGPT vám zachrání život i večer, až stoupnete před poloprázdnou lednici. Nahoďte mu suroviny, co máte doma, a obratem dostanete několik nápadů, co z nich uvařit. 

V omezené verzi je ChatGPT zdarma. 

Jste na texty náročnější? Vyzkoušejte Jasper! Podle řady expertů jde dnes o nejlepší nástroj umělé inteligence v oblasti psaní textů. Jasper zvládá vytvářet marketingové texty, klientské briefy, tiskové zprávy, webové stránky včetně popisů pro SEO i chytlavé popisky na sociální sítě. Je-li práce s textem jednou z hlavních náplní vaší práce, bude Jasper jasnou volbou. 

Jasper je placeným nástrojem. 

S překlady

Zapomeňte na Google Translator, přichází DeepL. Byť DeepL je strojový překladač, přeložené texty budou mít hlavu, patu a budou až neuvěřitelně přesné. Zvládá překládat od běžných konverzačních textů po odborné materiály. Nejsilnější je v překladech z angličtiny a němčiny. Aktuálně se pracuje na verzi DeepL Write, která si bere za cíl opravovat gramatické a interpunkční chyby, nalézat jemné textové nuance i upravovat text dle potřebného komunikačního tónu. 

DeepL si můžete stáhnout i do telefonu a je zdarma.

S fotografiemi

Trávíte spoustu času pročesáváním různých fotobank a stále máte pocit, že nemůže najít „tu fotografii“, která by perfektně sedla k vašemu sdělení a příběhu? Inu, zkuste porozumět Midjourney. Otevřeně píšeme, že je potřeba trochu cviku, aby výstupy odpovídaly představám. Je to nástroj, který se neskutečně posouvá, a to co před dvěma měsíci působilo směšně a uměle, dnes nepoznáte, zda jde o skutečnou fotografii nebo dílo umělé inteligence. Potřebujete-li ke své práci velkou spoustu vizuálních podkladů (a to nejen fotografií), začněte cvičit tvorbu validních zadání (promptů), protože čím přesnější zadání Midjourney dáte, tím lepší výsledek dostanete. Chcete kreslený výstup, realistickou fotografii, karikatury? Nic není problém. 

Pro vyzkoušení je Midjourney zdarma.

Konkurentem, který se snaží Midjourney, dýchat na záda je DALL.E 2, který je zdarma a pracuje na podobném principu, ale výstupy nejsou ani zdaleka tak dokonalé jako u Midjourney.

S prezentacemi

Jsou prezentace vaší velkou bolístkou? Možná by vás mohl zachránit nový Microsoft 365 Copilot. Už z názvu vyplývá, že jde o produkt, který je integrován do kancelářských aplikací jako je PowerPoint, Word, Excel a další. S koncipování hlavního sdělení i samotných textů vám ale značně pomůže i výše zmíněný ChatGPT. S doplněním fotografií, které by podpořily vaši klíčovou myšlenku, se obraťte na Midjourney.

Copilot je dostupný jen v placené verzi. 

S tabulkami

Bojujete s tabulkami a grafy? Seznamte se s nástrojem Julius AI, který zvládá analyzovat a následně i vizualizovat data takovým způsobem, že jej ocení i ti, kteří nejsou rozenými datovými vědci a nekoluje jim v krvi statistika. Jako vstup můžete použít tabulky klasické datové soubory s koncovkami .xls, .xlsx, .xlsm, .xlsb, .csv. Prostředí Julia je uživatelky snadné a komfortní. 

Julius AI je zdarma. 


Chcete víc? Nenašli jste nástroj přímo pro vaše konkrétní zaměření? Mrkněte do Aivalley.ai, což je rozcestník, ve kterém se každý den aktualizuje seznam všech AI aplikací.