Komiksy nejsou (jenom) pro děcka

Autor: Barbora Votavová
Datum: 6. 4. 2020
Foto: Barbora Votavová

Bylo by škoda, myslet si, že komiksový svět patří jen Čtyřlístku a Rychlým šípům. Ten totiž není určen zdaleka jen dětem. A tato šestice povedených komiksů, které vyšly poměrně nedávno u různých českých nakladatelů, vám to dokáže!

Sexkomiks

Začneme pěkně z ostra! Původem francouzský komiksový bestseller, který vám možná na první pohled připomene kreslený seriál Byl jednou jeden člověk, mapuje dějiny lidské intimity od pravěku až po vize budoucnosti. A to bez špetky lascivity, vulgarity, ale naopak s humorem a nadhledem. Sexkomiks obnažuje témata jako erotika, monogamie, homosexualita, gender, vysvětluje, jak to bylo s používáním kondomů, falickými slavnostmi nebo s pásem cudnosti. Sexuální motivy se tu prolínají s politikou, uměním i náboženstvím. Čeká vás várka zajímavostí a super lechtivých vtípků. Dozvíte se tu všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu, ale báli jste se zeptat. A ještě se u toho královsky pobavíte!

Svatá Barbora

Na daleko vážnější strunu hraje komiks Svatá Barbora od autorské trojice Marek Šindelka, Vojtěch Mašek a Marek Pokorný, který připomíná téměř třináct let starou kuřimskou kauzu. Svatá Barbora je považována za vrcholné dílo současné české komiksové scény a na kontě má několik ocenění. Nečekejte však rozřešení hrůzného případu týrání, který dodnes nedá spát vyšetřovatelům ani novinářům. Svatá Barbora je fikce. Vyprávění se sice soustředí na Barboru Škrlovou a její další já, ale hlavní hrdinkou je tu fiktivní novinářka Andrea, která se snaží zjistit, kdo tu opravdu tahal za nitky a rozdával úkoly.

Zatím dobrý

Pětice mladíků s pistolemi se postavila ozbrojené dvacetitisícové armádě východoněmecké Volkpolizei a prostřílela se do západního Berlína. Příběh bratří Mašínů původně vyprávěl spisovatel Jan Novák v románu Zatím dobrý, za který získal cenu Magnesia Litera v kategorii Nejlepší kniha roku. Jeho scénáře se o něco později ujal známý výtvarník Jaromír 99 a dal textu působivou vizuální podobu. Komiks v noirovém stylu je pravděpodobně jeden z nejkontroverznějších českých komiksů, stejně jako událost československých dějin, o které vypráví.

Ovoce poznání

Švédský komiks boří tabu kolem ženské sexuality a ženského pohlavního orgánu. Drze, avšak elegantně a se vší úctou. Ovoce poznání by mělo být povinným čtením nejen pro dámy, ale také pro pány, aby bylo na světě méně pitomců, než najdete v této knížce. Je to nejen poučné čtení plné nečekaných informací, ale zároveň je překvapivě vtipné. Zaplesají především fanoušci černého a nemilosrdného humoru. Autorka Liv Strömquistová přivádí na scénu ženy doby kamenné, staré Řeky, Sigmunda Freuda nebo Šípkovou Růženku a vytváří impozantní portrét orgánu, který malíř Gustave Coubert nazval Původem světa. Z této učebnice biologie se dozvíte o tajemství ženského orgasmu, menstruačních mýtech, ale třeba také to, proč je na měděné destičce, kterou lidstvo vyslalo do vesmíru, ženské přirození cenzurováno.

Z neznámého světa a další příběhy

V našem výběru nesmí chybět ani komiksová adaptace povídek H. P. Lovecrafta, které se zhostil nizozemský malíř Erik Kriek. V knížce najdete pět příběhů, na kterých si smlsnou milovníci žánru hororu i komiksu. Z neznámého světa a další příběhy je jedním z nejdokonalejších vizuálních provedení, jakých se král hororu a jeden z nejvlivnějších spisovatelů 20. století mohl dočkat. I v komiksové podobě jsou Lovecraftovy příběhy děsivé, uhrančivé a stejně intenzivní. 

Essex County

Příběh kanadského střihu o lidských vztazích, smutku, tajemstvích, zradě a usmíření. Tento průlomový komiks scenáristy a kreslíře Jeffa Lemireho, který patří v současnosti mezi nejvyhledávanější scénáristy superhrdinských sérií, sklidil v zahraničí několik prestižních ocenění, a i v Česku na něj uslyšíte jen samou chválu. Essex County se stal klasikou moderního komiksu a rozhodně nesmí chybět ve vaší knihovně. Je to bez debat jeden z nejpůsobivějších grafických románů, které u nás v loňském roce vyšly. A navíc je to pořádná bichle, se kterou si užijete spoustu čtecích večerů.