Jak dělat dobro z gauče

Autor: Filip Linhart
Datum: 14. 4. 2020

Koronavirus paralyzoval celý svět. Ani náš malý píseček uprostřed Evropy není výjimkou. Jupí, jsme světoví! Něco se ale nám Čechům upřít fakt nedá. To, jak se se situací vypořádáváme – humorem (samozřejmě) a vynalézavostí. „Poprvé můžeme zachránit lidstvo ležením na gauči. Tak to hlavně nesmíme po…,“ řekl někdo na internetu. A to je jen kapka v moři českého humoru.

My vám teď ukážeme další pozitivní stránky – nápady, které opravdu pomáhají a na kterých se můžete podílet i vy. Ani se u toho nebudete muset hnout z místnosti.

Zachraň pivo

Pivo je potřeba vypít. Ale není kde. Proto je tu iniciativa Zachraň pivo, která pomáhá s distribucí piva, které by se jinak muselo zlikvidovat. Hektolitry piva může zachránit každý z vás dříve, než se zkazí a malé pivovary se dostanou do problémů. Do akce se jich zapojilo skoro dvě stě. Na mapě najdete kromě těch, které jsou ve vašem okolí, i místa, kde se jejich piva dají koupit. Když se podíváte na náhled níže, musíte uznat, že těch míst je opravdu hodně. Bohudík i v blízkosti Karlína!

Zdroj: zachranpivo.cz

Zachraň hospodu

Chcete se mít po krizi kam vracet? Tak zachraňte svou hospodu! Vyberte si podnik, který chcete podpořit, a kupte si voucher. Jeho hodnota míří rovnou do vybraného lokálu. Jakmile podnik znovu otevře, svůj voucher propijte, projezte nebo si ho klidně zapomeňte doma a podpořte tím svou oblíbenou knajpu. Jednoduché jako facka, no ne?

DONIO

Na Donio.cz se pořádají různé dobročinné sbírky. Můžete pořídit lékařům ochranné masky, což jsou v podstatě vylepšené potápěčské celoobličejové masky se zázračným filtrem vyrobeným na ČVUT. Nejsem expert, ale… prý je lepší než respirátor FFP3. Vybralo se více než 6,5 milionu!

Další úspěšná sbírka je #ENERGIILEKARUM. Ve spolupráci s projektem Donio zajišťuje nutričně hodnotné balíčky pro lékaře a sestřičky. Na stavu našeho zdravotnictví nám záleží a zdravotníci si jistě zaslouží malé poděkování. Sbírka Úsměv lékárníkům je tu zase od toho, aby povzbudila lékárníky, kteří jsou takovým prvním terčem každého nemocného.

Na Donio můžete také zajistit ovocné balíčky pro seniory a pod hashtagem #kulturažije najdete celou řadu dalších projektů. Můžete se tak podílet na záchraně české kulturní scény. O tom jsme už ale psali v jiném článku.

Zdroj: Donio.cz/CovMask

Sousedská pomoc

Dobré sousedské vztahy se vždycky hodí. Tahle iniciativa vznikla, aby za pomoci dobrovolníků zajistila doručování potravin a léků lidem nejvíc ohroženým koronavirovou infekcí. Jedná se především o staré a nemocné lidi, kteří by měli vycházet z domu co nejméně. Můžete se buď zapojit, nebo požádat o pomoc. A nemusíte být vždy přímo sousedé!

Je to jako v RPG hře. Na začátku si vyberete postavu. Můžete pomáhat jako pečovatel, dispečer, kurýr nebo švadlena, pak si pročtete zásady a zaregistrujete se. Funguje to v celém Česku.

Seniore

To samé v bledě modrém. Žádné zbytečné povídání. Lidi potřebují pomoc hned. Funguje v celém Česku.

Pomůžeme.si

Pár chytrých hlav z IT oboru vytvořilo databázi dobrovolníků pro dobročinné organizace, které jsou v souvislosti s koronavirem přetížené. Díky přehlednému systému mohou snadno a rychle dostat svou pomoc k těm, kteří ji potřebují. Stačí se registrovat a pak už si vás vezmou na starost organizace z okolí. V těchto dnech čítá databáze více než 1 600 registrovaných.

Chci (po)hlídat

Venčení psů, hlídání dětí a doučování těch, kterým domácí výuka vůbec nesvědčí. To jsou nejčastější nabídky dobrovolníků v Praze. Fungují ale po celém Česku.

Zdroj: Shutterstock

#dámeroušky

Pokud patříte mezi ty, kteří se dokážou zranit i u šití, bude se vám tato služba hodit. Jak už název napovídá, můžete dostat roušku. Dělají je šikovné švadleny, které už jehlu dávno nepovažují za nebezpečnou zbraň. Často se realizují i důchodkyně nebo ti, kteří teď bohužel nemají práci. Za drobný příspěvek budou jistě moc rádi.

Terap.io

Už je vám fakt nanic? Promluvte si bezplatně s odborníkem. Třicetiminutová on-line sezení kdykoliv a kdekoliv. Krátká krizová intervence probíhá individuálně s terapeutem ve virtuální místnosti. Pro komunikaci můžete zvolit videohovor, audiohovor, případně chat. Komunikace je zabezpečená.

Pokud jste si nevybrali, můžete si koupit vstupenky na nic. No vážně. NIC 2020 je festival, který neexistuje. Je plný představení, koncertů a výstav jak jinak než o ničem. Podpořte své oblíbené kulturní zařízení a kupte si přes GoOut lístek v libovolné hodnotě.