Jarní procházka za výběrovou kávou (okénková edice)

Autor: Barbora Votavová
Datum: 29. 3. 2021
Foto: Barbora Votavová

Už se také nemůžete dočkat, až si hezky posedíte v oblíbením podniku, zaposloucháte se do kavárenského šumu a vychutnáte si kávu v keramickém hrnečku? Věříme, že si tyto poklidné chvilky užijeme už brzy. Nicméně dveře kaváren jsou stále zavřené, zato výdejní okénka jsou naštěstí otevřená dokořán. A taková kávová procházka má taky něco do sebe! Využijte první teplé dny, udělejte si procházku po Karlíně, načerpejte vitamín D a podpořte místní kavárny a bistra. Pro inspiraci doporučujeme pětici kaváren, karlínských stálic i neokoukaných nováčků, kde vám připraví skvělou kávu.

Karlínská EMA otevřela na konci července 2020, a tak si plný provoz pořádně ani neužila. Můžete se však spolehnout na to, že tu dostanete kafe jaksepatří. EMA je právem pražskou kavárenskou legendou. Pobočka v Karlíně je už třetím místem, kde působí (EMA na Florenci a Alf & Bet na Palmovce). Kromě skvělé kávy tu pořídíte vše potřebné k přípravě v domácích podmínkách, včetně zrnek, která vám odsypou do znovupoužitelných tubusů. Nechybí něco sladkého na zub a pokud budete mít štěstí, možná tu na vás bude čekat chleba, který sem vozí z Alf & Betu.

Grounds je na karlínské kávové scéně nováčkem. Kavárnu, která otevřela teprve na konci minulého roku, najdete v ulici Šaldova, ukrytou mezi obytnými a administrativními budovami. Kavárnu a pražírnu v jednom navrhlo české studio KOGAA. Prostor by měl být později využíván i jako showroom pro profi baristické stroje, místo pro pořádání workshopů a různých soutěží. Za podnikem stojí René Kralovič z pražírny Rusty Nails coffee, pod kterou spadal například brněnský SKØG.

Zdroj: Facebook kavárny Grounds

Směr bistro Etapa vyrazte na kafe, pokud fandíte rostlinným alternativám mléka. Běžně si zákazníci za rostlinná mléka musí pár kaček připlatit, protože bývají o něco dražší než kravské. V Etapě se ale nedávno rozhodli ceny vyrovnat, a tak za ovesné a hrachové mléko neplatíte žádný extra příplatek. A pokud chcete ke kafi i něco dobrého na zub, tak jste tady správně taky. Velikonoční špaldový mazanec, kynuté buchty, kváskové loupáky nebo zapečený chleba s kimchi a celozrnná foccacia plněná domácím pestem? Brali bychom všechno!

Kafe Karlín je vyhlášený espresso bar, který patří mezi místní kavárenské špičky už dlouhá léta. Kafe vám tu připraví rychleji než dorazí tramvaj, a to ze zrnek z vlastní pražírny Kávový klub. Ty si tu dokonce můžete pořídit také domů, včetně veškeré výbavy pro domácí přípravu. Flat white s pěnou jako samet, pořádně silné espresso i horký batch, který voní až na tramvajovou zastávku. Tady s výběrem nikdy nešlápnete vedle. Baristi sázejí jedno perfektní kafe za druhým, vždy s neutuchajícím úsměvem na tváři. Sice pod rouškou, ale přece! Na Facebooku Kafe Karlín si můžete úsměvy baristů teď připomenout.

Ye’s kafe|wine, dalšího nováčka mezi karlínskými kavárnami, potkáte na procházce kolem řeky. Zkušební provoz tu funguje od poloviny března, otevřeno je zatím pouze v sobotu a v neděli od 9 do 18 hodin. A jak už název napovídá, kromě dobré kávy tu pořídíte také láhev dobrého vína. A že je vám Ye’s kafe nějak povědomé? No jasně! Na Letné už nějaký ten pátek funguje sesterský podnik Ye’s kafe|studio.