Kterou knížku zabalit k vodě? Máme 7 tipů na letní čtení
Ať už trávíte léto na cestách za mořem, toulkami po přírodě nebo lenošením na zahradě, dobrá kniha po ruce by vám neměla chybět. Prozkoumejte naše knižní tipy – najdete v nich zamilované příběhy, hořkosladký debut od hvězdy z Harryho Pottera i horor, který můžete znát z Netflixu.
Můj policista | Bethan Roberts
Padesátá léta, přímořská atmosféra Brightonu a zakázaný milostný trojúhelník. Už jen z obálky dýchají prázdniny… Tom učí Marion plavat ve stínu slavného brightonského mola a ona se do něj přitom zamiluje. O několik let později Tom potkává poblíž muzea Patricka. Ten mu ukáže okouzlující svět umění, cestování, krásy a zakouká se do něj. Jenže Tom je policista a v té době je pro něj bezpečnější oženit se s Marion a s Patrickem se scházet tajně. Britská autorka, která kromě knih píše také dramata pro BBC Radio 4, zachytila skutečný milostný trojúhelník policisty Boba Buckinghama, jeho ženy a spisovatele E. M. Forestera. Tento procítěný příběh můžete znát také jako stejnojmenný film s Harrym Stylesem a Emmou Corin v hlavních rolích.
Soumrak | Jassie Cave
Hannah a Ruth jsou sestry, přesto je každá úplně jiná. Hannah je společenská a má ráda věci pod kontrolou, Ruth je zase ta věčně svobodná a potřebovala by dát svůj život do pořádku. Sestry spolu každé léto vyráží na dovolenou. Užívají si, smějí se spolu, ale tentokrát je vše jinak. Tahle dovolená změní úplně všechno… Soumrak sice není letní pohodové čtení, pravděpodobně si trochu popláčete, ale věříme, že se do příběhu okamžitě začtete. Tohle je přístupné čtení, které zvládnete přelouskat i v tom největším vedru. Soumrak je knižním debutem Jessie Cave, která ztvárnila roli Levandule ve filmové sérii o Harrym Potterovi.
Trýzeň a touha | Mag Mason
Tenhle román o lásce, o rodině a jedné duševní nemoci je jako emoční horská dráha. Ale díky vtipu a lehkosti, s nimiž autorka vybírá i ty nejtemnější zákruty rodinného života, je to až podivuhodně povznášející kniha. Román Trýzeň a touha bude bavit především čtenáře a čtenářky Sally Rooney nebo Davida Nichollse. Hlavní hrdince Martě je čerstvě čtyřicet. Dříve psala pro Vogue a chtěla napsat román. Teď ale tvoří obsah pro online magazín, který nikdo nečte. Dříve žila v Paříži, teď se schovává v rezidenční čtvrti Oxfordu, kde to sice nesnáší, ale odkud se bojí hnout. Donutila manžela, aby ji opustil, i když ji miluje. Dobře ví, že je s ní něco špatně. Od chvíle, co jí v pubertě poprvé ruplo v hlavě, propadá záchvatům smutku i bezdůvodné krutosti, a žádný doktor ani léky to nespraví. Ale co se stane, když nad ní zlomí hůl i ten poslední člověk, který ji všemu navzdory držel nad vodou?
Dům na kopci | Shirley Jackson
Bojíte se rádi? Vsaďte na starou dobrou klasiku Shirley Jackson v novém vydání. Do starého domu zvaného Hill House přijíždí čtveřice pátračů: odborník v okultních vědách doktor Montague, jeho asistentka Theodora, dědic domu Luke a také mladá dívka jménem Eleanor, o níž se téměř nic neví. Společně se rozhodnou přijít na kloub podivným úkazům, jimiž je dům proslulý. Ten však má s těmito nebohými tvory své vlastní plány. Jsou vám jména a prostředí trochu povědomá? Plíživě děsivý román se totiž stal předlohou pro úspěšnou minisérii Mika Flanagana The Haunting of Hill House na Netflixu, kterou také vřele doporučujeme.
Dej mi své jméno | André Aciman
Dej mi své jméno znáte pravděpodobně jako film s Timothée Chalametem v hlavní roli, ale pojďme si říct, jednu krutou pravdu. I přes všechny kvality filmu, báječné herecké obsazení a úžasný soundtrack, knížka je ještě o fous lepší. Příběh nečekané a silné lásky mezi dospívajícím Eliem a o pár let starším Oliverem se odehrává ve vile na jednom útesu italské Riviéry. Ani jeden z nich není na následky vzájemné přitažlivosti připraven, oba proto nejdřív předstírají lhostejnost. Jenže jejich vášeň je jako spalující žár, co neustále narůstá. Už jen pro to místo, kam je příběh zasazen, si tuhle lovestory prostě zamilujete.
Obrys | Rachel Cusk
Britská spisovatelka Rachel Cusk vytvořila ve volné románové trilogii inovativní a strhující literární tvar, díky čemuž je považována za jednu z nejdůležitějších anglicky píšících spisovatelek poslední dekády. První díl trilogie Obrys je román v deseti rozhovorech. Do rozpálených Athén přijíždí spisovatelka, aby zde vedla kurz tvůrčího psaní. Setkává se tu s cizinci, dávnými přáteli či studenty, poslouchá jejich rozličná vyprávění a postupně před ní vyvstávají obrysy jejich životů. Lidé obšírně vyprávějí o svých láskách, představách, úzkostech i tužbách. Prostřednictvím jejich vyprávění se pak čtenářům a čtenářkám rýsuje portrét spisovatelky, která se učí smířit s velkou ztrátou.
Únikové cesty | Barbora Haplová
Románový debut Barbory Haplové vyšel jako dvanáctý svazek edice Tvář, v rámci které vychází například romány Jana Štiftera nebo Hany Lehečkové. Útlý román o dospívání na českém venkově zaujme čtenáře a čtenářky rodinných dramat. Kamila, Eda a Emilie žijí ve vesnici podomácku slepené ze zbytků starého světa. Její obyvatelé neustále komentují, co si o všech a o všem myslí, jako kolektivní živý bulvár, před kterým není vůbec nikdo v bezpečí. V knize vás čekají komplikované vztahy mezi dětmi a rodiči, prostoupené oboustranným nepochopením, a křehká dětská přátelství, která stvrzují společnou krádeží sousedových hrušek i stavěním tajných bunkrů v lese.