Lehké čtení na cesty. 6 tipů na paperbacky, které zabalíte k vodě, do kufru i do kabelky

Autor: Barbora M. Votavová
Datum: 21. 8. 2023

Bez knihy na dovolenou, k vodě nebo cestou do práce nedáte ani ránu? Jenže co si zabalit, aby zavazadlo nebo kabelka nebyly příliš těžké? Jasně, čtečka tohle dilema vyřeší raz dva a na cestu si můžete vzít klidně celou knihovnu. Ale pokud jako my patříte mezi milovníky papíru, vsaďte na paperbacky. Knížky v brožované měkké vazbě jsou lehké, skladné a když na výletě nebo u vody utrpí nějaký ten šrám, vůbec to nebude vadit.

Vybrali jsme šestici titulů, se kterými se na cestách příliš nepronesete a se kterými vás čeká skvělý čtenářský zážitek. Pro všechny se můžete stavit třeba v karlínském knihkupectví Přístav, kde vám s výběrem rádi poradí.

Amerikána | Chimamanda Ngozi Adichieová

Nenechte si ujít tradiční slevovou akci brněnského nakladatelství Host. Na vybrané paperbacky mají každé prázdniny super slevu, která platí jak u nich na webu, tak v knihkupectví. Akce Hostu platí pouze do konce srpna, tak s nákupem dlouho neotálejte.

Z více než stovky zlevněných titulů jsme vybrali Amerikánu, silný příběh o lásce, rasových otázkách a identitě. Jde asi o nejznámnější dílo spisovatelky s nigerijskými kořeny Chimamandy Ngozi Adichieové. Ifemelu a Obinze jsou mladí a zamilovaní, ale nespokojení se životem v Nigérii ovládané vojenskou diktaturou. Rozhodnou se proto hledat štěstí v cizině a jejich cesty se rozdělí. Sebejistá Ifemelu se vydává studovat do Ameriky, kde zakouší porážky i vítězství, nachází a ztrácí další lásky, to vše pod tlakem něčeho, nad čím doma nikdy nepřemýšlela — rasové otázky. Tichý a přemýšlivý Obinze, kterého Amerika, ovlivněná útoky jedenáctého září, nepřijme, se pouští do nebezpečného života ilegálního imigranta v Londýně. O třináct let později je Obinze bohatý muž v čerstvě demokratické Nigérii a Ifemelu známá blogerka komentující americkou společnost a kulturu z pohledu africké černošky. Navzdory pracovnímu úspěchu a pohodlnému životu v Americe však Ifemelu pocítí touhu vrátit se do své vlasti. Najdou s Obinzem po tolika letech a změnách odvahu znovu se setkat tváří v tvář?

Knížka má sice přes 500 stran, ale nebojte, u brožované vazby si toho ani nevšimnete. Navíc pokud vám bude dělat společnost na týdenní dovolené, nějaký čas vám vydrží a jinou knížku nebudete muset balit.

Dámský klub půlnočního plavání | Faith Hoganová

Dámský klub půlnočního plavání je horká letní novinka nakladatelství Prostor. Právě jejich edice Světové prózy skrývá spoustu čtivých pokladů v brožované vazbě, tak je v knihkupectví klidně omrkněte všechny.

Dějištěm románu irské spisovatelky Faith Hoganové je vesnice v hrabství Mayo na západním pobřeží Irska, autorčin rodný kraj s divokou přírodou. Čerstvě ovdovělá Elizabeth O’Sheaová proklíná na hřbitově svého muže. Více než třicet let manželství si byla jistá, že ho zná skrz na skrz. Až nyní zjistila svůj omyl: kvůli jeho utajeným dluhům jí hrozí, že na stará kolena přijde o střechu nad hlavou i přilehlou ordinaci. O generaci mladší Lucy na tom není o moc líp, i když z úplně jiných důvodů. Rozvod a roky dřiny v hektické nemocnici ji přivedly na pokraj sil. A stejně jako Elizabeth hledá východisko. Dvě ženy v nesnázích svede dohromady Lucyina matka Jo, která se ochotně nechává vtáhnout do starostí ostatních. Ta jediná působí dojmem, že má život pod kontrolou. Důchod tráví v útulném domku ve společnosti koček a každý den, bez ohledu na počasí, se oddává stejnému rituálu – nočnímu plavání v chladném moři…

Ostrov duchů | Klára Wang Tylová

Jestli hledáte jednohubku na cestu do práce nebo na jedno odpoledne k vodě, je Ostrov duchů ideální volba. Útlá prvotina české spisovatelky Kláry Wang Tylové je rozdělena na šest ucelených textů, které se navzájem proplétají. Za jeden přečtený příběh, jedno ochlazení ve vodě – co říkáte?

Mladý Tchajwanec Wej našel tu pravou holku. Britská učitelka angličtiny Lucy zase našla byt s nečekaným spolubydlícím. Studentka práv Suwej hledá sílu, jak obstát nejen na vysoké škole. Realitní makléř William se žene za úspěchem a bohatstvím. Indonéská pečovatelka Siti se probírá vzpomínkami na domov na východní Jávě. Youtuber Shade hledá duchy, a to doslova. Šest velmi odlišných hrdinů, šest příběhů o hledání. Spojují se na Tchaj-wanu, kde duchové jsou často živější než lidé a kde se posmrtný život nebere na lehkou váhu. I když se kniha točí kolem víry v duchy, je podle autorky Kláry Wang Tylové hlavně o životě a o tom, co v něm hledáme. Autorce se skvěle podařilo zachytit nejen atmosféru Tchaj-wanu, ale umně pracuje i s napětím a nadpřirozenou tematikou.

Směna | Anna Beata Háblová

Petra vystudovala uměleckou školu, chtěla malovat a vystavovat své obrazy v renomovaných galeriích. Jenže místo toho pracuje jako prodavačka v supermarketu. Monotónní práce pokladní, k níž se uchýlila z pragmatických důvodů, ji však dovoluje neustále přemýšlet nad tím, co se stalo. Vynořují se vzpomínky na studium malby, zasuté osobní trauma i nepovedený milostný život. Petřino dumání nad zpackanou kariérou a osamoceným životem pak doplňuje detektivní linka o ukradeném obraze.

Románový debut české spisovatelky, básnířky a slamerky Anny Beaty Háblové vypráví poutavý příběh o křehkosti současné mladé ženy, která hledá své místo v životě.

Všechen můj hněv | Sabaa Tahirová

Odlehčené čtení není nic pro vás? Věřte, že tahle knížka vás emotivně zasáhne a rozcupuje na kousíčky. Ale váhově se pořád krásně vejde do našeho cestovatelského limitu.

Saaba Tahirová v románu Všechen můj hněv zkoumá těžká témata — smutek, rasismus, finanční nouzi, trauma a zneužívání drog a alkoholu. Napsala silný a drsný příběh, který sleduje dvě generace pákistánské rodiny žijící v Americe. Kniha je plná bolesti, utrpení, nespravedlnosti, ale i lásky a naděje. Vypráví příběh Sala a Núr, kteří jsou víc než nejlepší přátelé — jsou rodina. Vyrůstali spolu v malém kalifornském pouštním městě Juniper jako vyděděnci a naučili se jeden druhému rozumět tak, jak to nikdo jiný neuměl. Tedy až do ošklivé hádky, která jejich pouto zdánlivě přetrhla. Sal se při studiu posledního ročníku střední školy snaží udržet v chodu rodinný motel, zatímco jeho matka Misbáh po vážné nemoci zemře a otec utápí problémy v alkoholu. Núr se pohybuje na tenkém ledě — ve volném čase pracuje v obchůdku svého vznětlivého strýce a snaží se před ním zatajit, že se hlásí na univerzitu, aby jednou provždy unikla ubíjejícímu stereotypu maloměsta.

Malý tip. Najděte si na Spotify playlist přímo ke knize. Hudba tu hraje důležitou roli a váš čtenářský zážitek bude o to intenzivnější.

Euforie | Elin Cullhedová

Ani tady nečekejte lehké letní čtení. Kniha je lehká pouze do ruky, ne co se týče obsahu. Euforie je totiž fiktivním záznamem posledního roku života spisovatelky Sylvie Plathové, končící dva měsíce před její smrtí.

Elin Cullhedová stejně jako její literární předchůdkyně bojuje se skloubením role umělkyně a matky. V románu z pohledu Plathové vypráví o střetu intelektuálních potřeb s mateřskými povinnostmi, o lásce k dětem a životní potřebě psaní i o závislosti na manželovi, básníku Tedu Hughesovi, která ji ubíjí. Sylvia, „uvězněná“ ve venkovském domě a ve svém stále cizejším těle nesoucím nový život, prožívá se zničující silou lásku i žárlivost, euforii i zoufalství a přitom postupuje krok za krokem po cestě, jejíž konec je všeobecně známý. V Euforii ho však nenajdete. Je to román oslavující Sylvii živoucí, vášnivou a tvůrčí.