Appky (a jeden web navrch) pro babí léto

Autor: Tereza Vlková
Datum: 28. 8. 2023
Foto: úvodní – unsplash.com

Pokud letos přijde babí léto (a my věříme, že přijde, i když to tak zatím možná nevypadá), mohlo by se vám hodit pár vybraných aplikací a webových stránek s dobrými tipy na adekvátní aktivity.

Na ovoce

Dozrávat začíná pozdně letní a ranně podzimní ovoce. Tahle appka vám ukáže, kde ve vašem okolí můžete najít jaké plody a volně si je dojít natrhat. Vyhledávat v ní můžete podle vaší polohy, zoomováním v mapě i filtrováním podle druhu ovoce. Protože jsou informace v ní doplňovány komunitně, překvapivě skvěle funguje právě i v Praze (hodit se vám ale samozřejmě bude i při víkendových výletech mimo město).

Věděli jste o několika třešňových stromech, které máme z River City Prague v docházkové vzdálenosti? Třešně už jsme sice pro letošek prošvihli, ale i na září má Karlín a blízké okolí pár zralých překvapení. Schválně, mrkněte do Na ovoce.

Aplikace na houby

Někde už se houbová mánie letos spustit stihla, jiné regiony na houbobraní teprve čekají. A protože na nějakou tu houbu můžete klidně narazit i jen přes půl lávky na Štvanici, vyplatí se vědět, co sbíráte. V Aplikaci na houby můžete buď prohlížet atlas, tedy seznam hub s rychlým označením formou ikon, zda se jedná o houbu jedlou, nejedlou, či dokonce jedovatou (po rozkliknutí se dozvíte informací o poznání více), nebo určovat konkrétní houbu. A to buď automaticky pomocí fotografie, kdy aplikace udělá práci za vás, nebo zavzpomínat na určování ze školních let a použít klíč, ve kterém postupně pojmenováváte jednotlivé aspekty nalezené houby a aplikace vám pomáhá filtrovat možné výsledky. 

Budeme rádi, když si pochutnáte, a ještě raději, když se neotrávíte! Nezapomeňte proto, že pokud si nejste jistí, vždy je nejbezpečnější danou houbu nechat na místě.

foto: Shutterstock + Aplikace na houby

Výlety po okolí Prahy

Zdá se, že by konečně mohlo být fajn počasí na výlety. Jak vybrat nejlepší víkendový program? Dokonalou appku, která by spojovala turistické trasy i akce, které se v oblasti zrovna konají, jsme zatím neobjevili (pokud nějakou takovou znáte, dejte nám i ostatním vědět do komentáře). Pro nejlepší plánování nám tak stále slouží kombinace dvou aplikací: Mapy.czKudy z nudy. První funguje jak na přiblížení se autem do nástupního bodu kterékoli vaší túry jako navigace, tak na plánování té pěší části se skvělým zobrazením turistických tras. Navíc nabízí i předvybrané kompletní výlety. Na Kudy z nudy pak najdete různé tipy na akce a aktivity, které můžete filtrovat podle termínu nebo podle místa konání, takže si můžete nakombinovat výlet s pěkným finále.

Stavíme draky

Tenhle web sice, pravda, neoplývá zrovna technologickou a grafickou vyspělostí, ale lepší přípravu na podzimní vánek v českém online prostoru neznáme! Že stavět draka je v dnešní době ztráta času? Říká kdo?! Přesně naopak! Zpomalit, dojít si do modelářství pro špejle a na víkend si připravit draka, jakého si v obchodě nekoupíte, ale přitom bude skvěle lítat – tomu my říkáme skvěle strávený čas!
Na stránce najdete od těch nejjednodušších modelů až po dost komplikované, nechybí nákresy a tabulky k určení správné délky špejlí přesně tak, aby měl drak ty nejlepší letové vlastnosti. Náš tajný tip? Drak malaják, který krásně stabilně létá i při lehkém větru, takže vás při jeho pouštění nebudou po letošním tropickém létě moc brzo zábst prsty.

foto: stavimedraky.rozhled.net

Užijte si zbytek léta a přejme si krásný nástup podzimu!