Ukažte dětem, že knížka je nejlepší vánoční dárek! 5 knižních tipů pro kluky i holky

Autor: Barbora Votavová
Datum: 16. 11. 2020
Foto: Barbora Votavová

Vzdělávají a baví zároveň. Krásně voní. Zabalíte je snadno a rychle. Dokážete se s nimi trefit do vkusu téměř každému. Knížek (a obzvlášť pod vánočním stromečkem) není nikdy dost! A to je potřeba předávat dalším generacím. Vybrali jsme proto pět knížek pro děti různého věku, které zaujmou příběhem, výjimečným výtvarným zpracováním, a přesvědčí je, že bez knížek by to nebyly pořádné Vánoce.

Kiosek / pro děti od 5 let

Čerstvá novinka z dětské edice Raketa od nakladatelství Labyrint vypráví příběh o paní Olze, která uvízla ve svém stánku. Každý den s úsměvem obsluhuje zákazníky, listuje magazíny a má jedno přání – vidět moře. Až jednoho dne řetězec náhodných událostí způsobí, že se její přání možná splní. Laskavá, vtipná a nádherně vypravená knížka vznikla na motivy krátkého animované filmu Kiosek od Anete Melece, který si vysloužil uznání po celém světě.

Hilda a domácí skřítek / pro děti od 6 let

Modrovlasá holčička uchvátila čtenářky a čtenáře komiksů, poté slavila úspěch jako animovaný seriál na Netflixu a další nadšené ohlasy sbírá díky nové knižní sérii. Hilda a domácí skřítek je nejnovější, už třetí, beletrizovaný příběh, který v češtině vyšel. Číst se dají samostatně, na přeskáčku, zkrátka jak je jen libo. Tahle malá průzkumnice nikdy nedá z ruky svůj milovaný skicák a společnost ji dělá věrný parťák, liškoloušek Větvík. Děti s Hildou prožijí parádní dobrodružství, ve kterém nechybí trollové, skřítci, pidilidi, smyšlené krajiny a samozřejmě i nějaké to ponaučení.

Everest / pro děti od 9 let

Pozoruhodný příběh Edmunda Hillaryho a Tenzinga Norgaye, dvou mužů, kteří jako první vystoupali na nejvyšší horu světa, kombinuje dobrodružné vyprávění a zajímavostmi našlapanou encyklopedii. Malé a velké čtenáře čekají podmanivé texty Alexandry Stewartové, které doprovází neotřelé a moderní ilustrace Joea Todd-Stantona. 

Anna ze Zeleného domu / pro děti od 9 let

Legendární příběh o upovídané a věčně usměvavé rusovlásce vychází v nakladatelství Albatros v novém vydání s půvabnými ilustracemi Ivony Knechtlové. Nejslavnější kanadská knížka (nejen) pro děti by neměla chybět v žádné knihovničce. Celé generace čtenářů po celém světě Annu ze Zeleného domu zbožňují a vyrůstají společně s ní. A čím si všechny příběh o osiřelé pihovaté dívence tak získal? Svou bezprostředností, laskavým srdcem, milým humorem, nezdolným optimismem a vřelou moudrostí. Česky právě v novém kabátě vyšel čtvrtý díl Anna ze Summerside, celkem by jich mělo být osm.

Nimona / pro děti od 12 let

Magie, lasery, padouši, správňáci… tenhle komiks má všechno! A především tu nejbáječnější hlavní hrdinku. Nimona je drzá, hubatá, má potrhlý účes, umí se proměňovat ve zvířata i jiné lidi a sympatizuje s Ballisterem Temnotajem, úhlavním nepřítelem říše. Nimona věří, že se s její pomocí Temnotaj stane opravdickou hrozbou. Nimona vám bude připadat skvělá a zábavná ať už je vám dvanáct nebo třicet. Co se zpočátku jeví jako parodie na stereotypy žánru fantasy, se postupně mění v příběh o vnitřních démonech. Komiks, podle kterého vzniká i animovaný film, je zkrátka nepředvídatelný stejně jako jeho hlavní hrdinka.