5 českých novinek, které na podzim ovládnou knihkupectví

Autor: Barbora M. Votavová
Datum: 20. 9. 2023

Podzim a zima bývají tradičně nejpovedenějším čtenářským obdobím. Vychází velké množství nových titulů a díky upršeným dnům i dlouhým večerům budeme mít zase o něco více času na čtení. A že bude co číst! Na konci prázdnin většina nakladatelů odhalila své ediční plány na následující měsíce a jak to tak vypadá, čeká nás opět pestrá a bohatá knižní nadílka. Vybrali jsme pětici titulů od českých autorů a autorek, na které se těšíme a které by neměly ujít vaší pozornosti.

Rozložíš paměť | Marek Torčík

Očekávaný románový debut básníka, spisovatele a publicisty Marka Torčíka je unikátním pokusem vnést do českého kontextu témata světové literatury. Nejen díky tématům, o kterých píše, ale také svým stylem by se snadno mohl řadit vedle tvorby autorů, jako jsou Ocean Vuong nebo Édouard Louis. V autobiografickém románu Marek Torčík doslova rozkládá svou paměť, jako když si prohlížíme staré fotografie a hledáme drobné detaily, které mnohdy prozrazují víc než to, co je zjevné na první pohled. Vypráví o své matce, otci a dědečkovi, o šikaně, alkoholismu nebo o vyrovnávání se s odlišnou sexuální orientací. Rozebírá na jednotlivé součástky nejen vlastní vzpomínky, ale i jakousi kolektivní paměť celé rodiny.

Pláňata | Petra Dvořáková

Podle redaktora Martina Stöhra jsou Pláňata Petry Dvořákové tematicky možná nejméně nápadnou, ale jistě jednou z nejpůsobivějších knih této úspěšné české autorky. Román o dozrávání v přelomové době vypráví příběh jedné obyčejné rodiny, jedné obyčejné vesnice. Jenže zdání klame. Pavlína, ústřední vypravěčka této vícehlasé prózy, svým dětským srdcem sdílí euforické iluze rodičů o jiném, lepším životě a promítá je na čisté stěny svých tajných přání a tužeb. Ty se ovšem netýkají jen tušené svobody a jejích lákadel, ale i vztahů. Zvlášť když dívka postupně začíná vnímat, že její rodina, v níž to „každý s každým myslí tak nějak dobře“, je jako pláň zarostlá křovisky neporozumění, komplexů a někdy i agresí. Chuť urvat si svůj ždibec štěstí a z toho plynoucí pokušení vykonávat moc je silnější než náročná cesta respektu a empatie. Na svět kolem i uvnitř jako by sedala veliká černá můra.

Stručná historie věčného života | Jaroslav Kalfař

S novinkou letos na podzim přichází také spisovatel Jaroslav Kalfař, který čtenáře nejen v Česku, ale také ve Spojených státech, kde dlouhodobě žije, uhranul svou prvotinou Kosmonaut z Čech. V dystopickém románu Stručná historie věčného života Kalfař vykresluje mnoho vtipných a mrazivých souvislostí mezi komunistickou tajnou policií z dob studené války a svou představou budoucí fašistické Ameriky. Se sklonem k satiře, břitkému humoru a s přesvědčivými emocemi vybudoval věrohodně děsivý svět.

Severka | Nina Špitálníková

Držitelka ocenění Magnesia Litera a autorka populární knihy Svědectví o životě v KLDR vydává novou knihu. Tentokrát se soustředí na jednu protagonistku ze Svědectví a dává jí prostor v celé knize. Poutavě líčí její strastiplnou cestu za svobodou, hříchy minulosti i pochyby, které ji po celou dobu provázejí. V kaleidoskopickém příběhu na čtenáře a čtenářky čeká perspektiva a osudy prominentů severokorejského režimu i těch na dně společenského žebříčku. Díky tomu klade román Severka závažné otázky, které dalece přesahují hranice Korejského poloostrova.

Fosilie | Michal Kašpárek

Tři generace, tři životní postoje. Děda, otec, dcera. Kousavý román publicisty Michala Kašpárka se čte jako katalog mezigeneračních nedorozumění. V ostře načrtnutých situacích a vtipně podaných dialozích se střetávají tři rozličné pohledy na svět. Děda tráví důchod psaním řetězových e-mailů o tom, jak mizí normální svět, a stává se konspirátorskou celebritou. Otec Vladimír, počítačový expert a fanoušek vědeckého pokroku, se samostatně vypracoval ke skvěle placenému místu v technologické firmě. Rád si vypočítává, co všechno udělal pro blaho rodiny i lidstva, a vždycky mu vyjde, že na sebe může být právem pyšný. Až do chvíle, kdy zjistí, že z jeho dcery Julie se stala ekologická aktivistka, která nekompromisně bojuje právě proti tomu, v co sám věří.