Magnesia Litera 2022: Nominované tituly, které stojí za to číst
Jenom u nás vyjde ročně až třináct tisíc titulů. Jak v tomto obrovském množství najít kvalitní a přesto přístupnou literaturu? Pomocným vodítkem můžou být literární ceny. I tam čekají zajímavé tituly, které mohou zaujmout široké čtenářstvo.
Tím nejznámějším tuzemským oceněním jsou knižní ceny Magnesia Litera, které vznikly právě s cílem popularizovat kvalitní literaturu. Letos se udělují přesně po jednadvacáté. Slavnostní vyhlášení proběhne 10. dubna, ale my pro vás máme už teď několik tipů napříč kategoriemi. Tou nejsledovanější kategorií je tradičně próza, ale spoustu skvělého čtení číhá mezi publicistikou nebo třeba překlady.
V kategorii próza pořadatelé vyhlašují dvakrát více nominací než v ostatních, protože právě na prozaickou tvorbu domácích autorů chtějí nejvíce upozorňovat a usnadnit jim cestu ke čtenářům. Letos jsou ve finále čtyři autorky a dva autoři.
Cenu Palmknihy Litera za prózu má letos šanci získat například autorka Simona Bohatá za svůj již třetí román Klikař Beny. V něm bez idealizace a ideologie vykresluje oprýskanou a surovou realitu raných osmdesátých let v dělnických čtvrtích Žižkov a Vysočany. Hlavní hrdina Beny odchází z domu před násilnickým otcem a nalézá útočiště ve sběrně svérázného Fabrikanta. Spolu s invalidou Hanym, fluktuantkou Julčou a bráchou Víťanem tvoří jakousi podivnou rodinu, v níž má každý své tajemství i temné stránky. Beny právě unikl vojně, pracuje ve fabrice, ale ze všeho nejraději fotografuje. To, co se zdá být dnes snadné, představovalo za reálného socialismu dobrodružství na hraně.
Další nominovanou prózou je román Zuzany Říhové Cestou špendlíků nebo jehel. Vesnický román, který chcete číst v bezpečí města. Manželé Bohumil a Bohumila se společně s mentálně postiženým synem přestěhují z Prahy do malé vesnice, aby se zkusili překonat svou manželskou krizi. Pokouší se zapadnout mezi místní, ale marně. Drobná nedorozumění přisuzují nejprve své odlišnosti a neschopnosti pochopit venkovské prostředí. Avšak malých i velkých lží, podivných náhod a nepříjemných incidentů přibývá a pocit ohrožení sílí. V knize ožívá pohádkový mýtus o Červené Karkulce.
O cenu Palmknihy Litera se uchází také sociolog a publicista Stanislav Biler, který získal nominaci za svojí třetí knihu Destrukce. Ta zachycuje prozření třicátníka prchajícího z města na venkov za vytouženým řádem. Z pozice učitele zkouší dekódovat vnitřní logiku vesnice, jejíž obyvatelé připomínají roboty. Novodobý vesnický román odkazuje ke kafkovské absurditě i musilovskému odcizení. Nechybí ale ani humor, téma klimatické krize a související společenské problémy.
Jedno z prozaických děl českých spisovatelů najdete i mezi nominacemi v kategorii překladu. Je jím nejnovější kniha Jaroslava Rudiše Winterbergova poslední cesta, kterou autor napsal v němčině a do češtiny ji přeložila Michaela Škultéty. Vypráví příběh dvou mužů, kteří cestují vlakem. Stařec Winterberg a jeho pečovatel a zároveň vypravěč románu Kraus. Oba Čechoněmci, oba stíhá středoevropská historie. Toho prvního historie vytáhla ze smrtelné postele, teď ale trpí dějinnými záchvaty, které mají podobu blábolivého proudu faktů a historek. Ten druhý by minulost nejradši utopil v alkoholu.
Cenu Litera za překlad má rovněž šanci získat kniha Perník od Helen Oyeyemi v českém překladu Petra Onufera. V příběhu o dvou nekonvenčních ženách, Harriet a její dceři Perditě, v jejichž rodině se z generace na generaci předává recept na neobyčejný perník, se řídí fantaskní a nezvratnou logikou snu. Oyeyemi zde, stejně jako ve svých předchozích dílech, čerpá z pohádek i z literárního kánonu, v tomto případě se setkává Perníková chaloupka bratří Grimmů se Shakespearovou Zimní pohádkou.
O cenu v kategorii publicistika soutěží například kniha Pavla Klusáka Gott: Československý příběh. Nezávislý portrét popové hvězdy Karla Gotta vypráví zpěvákův příběh s důrazem na ověřená, nová a málo známá fakta. Kniha Gott, která se v prvním nákladu vyprodala jen pár týdnů po vydání, proniká za léta šířené mýty a zaplňuje bílá místa v událostech kolem Las Vegas, „cvičné emigrace“ a Anticharty. Zároveň poutavě líčí vývoj československého showbyznysu i společnosti. Kniha vás zaujme nejen strhujícím vyprávěním, ale i zdařilým grafickým zpracováním.
Všechny letošní nominace najdete na webu Magnesia Litera.