Miloš Čermák: 10 věcí, které nevíte o astrologii a ani ve hvězdách je nenajdete

Autor: Miloš Čermák
Datum: 2. 7. 2020
Foto: Patrik Singer

1) Českého premiéra přemluvila ke vstupu do politiky astroložka.

Lépe řečeno ekonomka, ale zároveň nadšená příležitostná kartářka a milovnice astrologie. Původem Slovenka řekla Slovákovi Babišovi, že podle hvězd má ideální šanci vstoupit do politiky. Jana Mayerová později působila jako poradkyně pro evropské fondy na Ministerstvu financí a byla náměstkyní primátora Jihlavy. Údajně se málem stala šéfkou Ministerstva pro místní rozvoj. Škoda, že se to nepovedlo. Určitě by tam zřídila odbor pro astrologii.

2) Milionáři astrologii nevěří. Ale miliardáři ano.

Tak zní aspoň výrok připisovaný slavnému americkému bankéři J. P. Morganovi. Legendární finančník a bankéř patřil k velkým fanouškům astrologie. Paradoxní ovšem vzhledem k jeho výroku je, že ve skutečnosti miliardářem nebyl. Tedy ve své době. Jeho životopisec Ron Chernow spočítal Morganův majetek na 118 milionů dolarů, a to včetně sbírky umění. „Ve skutečnosti vlastně ani nebyl bohatým člověkem,“ řekl o něm Rockefeller. 

3) Dokonce astrologii věří i chytří lidé.

Několik studií hledalo nejrůznější korelace a u víry v astrologii se nepodařilo prokázat (na rozdíl třeba od víry lidí v existenci andělů či konspirační teorii o tzv. chemtrails), že by existovala korelace s inteligencí či vzděláním. Racionální jádro astrologie prý nepopíral ani Albert Einstein.

4) Nejvíc miliardářů se narodilo ve znamení Vah.

Vyplynulo to ze studie, která vyšla z dat narození 250 nejbohatších lidí v časopise Forbes v roce 2019. Nejčastějším znamením světových vůdců je Štír (dle analýzy 22 hlav významných států). V showbyznysu mají nejvíc šancí Střelci. 

5) Astrologii taky věří prezidenti.

Theodore Roosevelt vyvěšoval svůj horoskop v Oválné pracovně, jak se dochovalo na některých fotkách. Na astrologii podle ženy Nancy věřil i Ronald Reagan. Některá svá rozhodnutí podle ní konzultoval s profesionálním hvězdopravcem. Zda i legendární výzvu „Strhněte tu zeď, pane Gorbačove!“, kterou adresoval ruskému prezidentovi v Berlíně, to není bohužel známo.

6) Hvězdami se řídí víc ženy než muži.

Nechme tuto informaci bez komentáře. Je zlá doba, která nepřeje hloupým žertům.

7) Nejčastější argument, proč je astrologie vědecky podložená, se týká vlivu Měsíce.

Zní: jestliže gravitace Měsíce dokáže způsobit příliv a odliv, proč by nemohla ovlivňovat také lidi? Zvlášť když si uvědomíme, že 75 procent našeho těla tvoří právě voda? (Teď nechme stranou, že se tato teze opírá o tradiční vysvětlení přílivu a odlivu, které však nedávno zpochybnila jedna známá česká influencerka na Instagramu. Lépe řečeno známá možná úplně nebyla, ale teď už je. Podle ní moře ovlivňují minimálně v Německu vládní regulace.)

8) Astrologii věří víc lidí, než si většinou myslíme.

Uvádí se, že zhruba 31 procent Američanů. V Česku v roce 2009 jeden výzkum zjistil, že horoskopům věří dokonce 51 procent dospělé populace. Sedm procent lidí dokonce přiznalo, že jim horoskopy ovlivňují život a že se podle nich řídí.

9) Znamení jsou skvělá výmluva.

Chce po vás někdo něco, ale vám se to nechce udělat, a tak na něj kašlete? „Hm, to víš, nemůžeš se na mě zlobit, jsem Býk!“ Nebo naopak děláte spousty pitomostí a lidi vám to vyčítají? „Neútočte na mě, jsem Střelec!“ Máte vztah s dvěma partnery a s dalšími třemi sex? „Jsem Váha, prokristapána, co je na tom tak těžké pochopit?“ Abychom to zkrátili: znamení jsou tím nejlepším způsobem, jak se chovat jako pitomec, a ještě pro to mít poetické vysvětlení.

10) A ano, astrologie je pitomost.

Chcete ultimátní důkaz? Podle australské firmy na sdílení aut Go Get, která vzala data z více než milionu jízd zhruba 100 tisíc svých zákazníků, jsou nejhorší řidiči narození ve znamení Lva. Vzhledem k tomu, že autor tohoto textu je Lev a zároveň EXCELENTNÍ ŘIDIČ, berme astrologii jako definitivně a jednou provždy vyvrácenou.