Na výletě s návrhářem Janem Černým: Co podle něj musíte vidět v Brně?

Autor: PN
Datum: 10. 8. 2022
Foto: Lucie Cápková

V dalším díle cestovatelského seriálu Místa vás módní návrhář Jan Černý vezme na výlet do Brna. Jaká nejlepší, nejzábavnější a nejkrásnější zákoutí skrývá moravská metropole?

Minule nás designér a ambasador českého zastoupení Lexus Jan Černý provedl Prahou, kde dlouhodobě žije, dnes se s ním vydáme do Brna. A pozor, rozhodně se nebudeme pohybovat jen po centru města, ale začneme hned na jeho okraji.

Obora Holedná

„Krásné místo na načerpání klidu a energie,“ říká Jan o oboře, kde můžete na dosah ruky pozorovat život divoké zvěře, a to mezi sídlišti Jundrovem a Bystrcem. Uvidíte tu jeleny, daňky, muflony či laně. Oborou vede naučná stezka, provede vás i kolem menší obory s divočáky a několika jezírek.

Jurkovičova vila

„Tato vila je jednou z nejvýznamnějších památek secesního Brna. Architekt Dušan Jurkovič si ji postavil jako svůj vlastní domov a mě fascinuje, že je starší více než sto let, vznikla v roce 1906,“ popisuje Jan. Dnes je vila, kterou najdete na okraji Wilsonova lesa, součástí Moravské galerie a pravidelně v ní probíhají výstavy moderního umění – a to stále v kulisách autentického Jurkovičova domova.

Brněnská přehrada

Jan Černý pochází z Hodonína, a právě u Brněnské přehrady trávil nejedny prázdniny. „Jako malý jsem sem vždycky jezdil na plavby parníkem a navštěvovali jsme hrad Veveří, který je tady hned za kopcem,“ vzpomíná. V Brněnské přehradě se samozřejmě dá i koupat – je obklopena mnoha plážemi, je tu také spousta hotelů, restaurací, nebo třeba veřejných grilovacích míst.

Restaurace Manya

Teprve rok funguje v brněnské ulici Průchodní v samém centru Brna „izakaya“ Manya. Izakaya je japonský výraz pro hospůdku, kde se servíruje poctivé jídlo, saké teče proudem a lidé se tam chodí odreagovat po náročném dni v práci. „Je to autentický kus Japonska v Brně, ochutnáte tu tradiční japonský street food. Je to moje oblíbený pravidelná zastávka v Brně,“ láká Jan Černý.

Uměleckoprůmyslové muzeum

„Celý tenhle dům získal díky loňské rekonstrukci úplně nový koncept Art Design Fashion, která zkoumá vztah mezi uměním, designem a módou. Najdete tu vystavený třeba i model, který otevíral moji přehlídku v roce 2020,“ dává svůj tip Jan. Kromě něj jsou tu vystaveny módní kousky či doplňky dalších současných českých návrhářů, hned u vstupu vás přivítá obří instalace s názvem Démon růstu Krištofa Kintery, je tu ale i oddělení s tradičním českým designem, který jistě znáte z domovu svých maminek či babiček, a pravidelně se tu konají i výstavy aktuálních umělců.

JAN ČERNÝ

Jan Černý je absolvent oboru Design oděvu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Poznávacím znamením jeho tvorby jsou odvážné pánské nebo unisex kolekce v moderním urban stylu. Do povědomí se zapsal především díky spolupráci s firmou Moleda, výrobcem ikonické pracovní obuvi Prestige. Působil jako kreativní ředitel tradičního českého výrobce kožené a kožešinové módy KARA. Absolvoval půlroční stáž v pánské divizi luxusního módního domu Louis Vuitton pod vedením Virgila Abloha.

Autory nového seriálu Místa je produkční společnost Yoda Production, která dlouhodobě spolupracuje s českým Lexusem. Fotografie pořídila Lucie Cápková.