Oslava padesátin. Kultovní hodinky Audemars Piguet nepřestávají překvapovat sběratele ani dnes
Bylo 10. dubna 1970, čtyři hodiny odpoledne, když Geraldu Gentovi zazvonil telefon. Věhlasný designér hodinek ho zvedl a na druhé straně se ozval Georges Golay, tehdejší šéf společnosti Audemars Piguet. „Pane Gento, naše distribuční společnost si vyžádala ocelové sportovní hodinky, jaké tu dosud nebyly. Potřeboval bych jejich návrh do zítřejšího rána,“ vyřkl zadání s neúprosným deadlinem. Důvod byl prostý, den poté totiž začínala velká hodinářská výstava Baselworld a Golay potřeboval vyjít zmíněné události, známé pod zkratkou SIHH, vstříc. Zahrnovala totiž 15 tisíc prodejců z celého světa a slibovala Audemars Piguet přístup k její rozsáhlé síti, pokud dokážou představit špičkové ocelové hodinky.
Genta se na první pohled nemožné mise nezalekl. Aby byla ale situace ještě kurióznější, vyložil si zadání tak trochu mylně: domníval se, že mu Golay říká, ať udělá hodinky „tak voděodolné jako nikdy dřív“. A tak přemítal, až si vzpomněl, jak jako dítě viděl potápěče s tehdy typickou robustní helmou, a právě tímto výjevem se nechal inspirovat.
Další den představil do té doby nevídané hodinky. Jejich ocelový tah plynule přecházel do osmihranné lunety, která byla poseta zapuštěnými šrouby, jejichž hlavičky byly odhalené, čímž evokovaly právě ony potápěčské helmy. Výrazný model se zásadně odlišoval od dosavadní tvorby Audemars Piguet, charakteristické především zlatými a subtilnějšími hodinkami.
Zvažovala se různá jména: Safari, Grand Prix, Diane, Ascot, Surfrider nebo Colorado. Uchytil se ale název, který vzdává hold válečným lodím Royal Oak a s nímž měl údajně přijít italský zástupce SIHH Carlo de Marchi. Premiéru měly 15. dubna 1972 a tehdy se zrodila legenda. Jedna z nejúspěšnějších značek v hodinářské historii, která ovlivnila svým designem i řadu konkurenčních modelů.
A co víc, Royal Oak přišly v době, kdy sílila popularita levnějších quartz strojků a klasické mechanické švýcarské hodinky byly v ohrožení. Díky Gentově unikátnímu modelu ale zažil hodinářský luxus renesanci. První Royal Oak stály přes tři tisíce švýcarských franků, což bylo na svoji dobu nevídané, u ocelového modelu obzvlášť. Během prvního roku se jich prodala jen asi tisícovka, ale časem se zařadily mezi ty nejpopulárnější.
K padesátinám připravil Audemars Piguet celou sérii výročních modelů – včetně chronografu se zlatou lunetou, extratenké verze „Jumbo“ nebo hodinek s otevřeným strojkem. Tak všechno nejlepší!