Procházky podél Dunaje, nejstarší metro, lázně a skvělé jídlo. Naplánujte si víkend v Budapešti

Autor: Gabriela Marešová
Datum: 3. 2. 2023
Foto: archiv podniku

Necelých sedm hodin jízdy autem z Prahy, nočním lůžkovým vlakem nebo hodinu a půl letadlem, je jedno z nejkrásnějších evropských měst, které láká na historii i gastronomii. Budapešťské panorama vykreslují ikonické budovy parlamentu, Rybářské bašty i Széchenyiho řetězového mostu, který od poloviny 19. století spojuje budínský a pešťský břeh Dunaje. Procházejte se podél řeky, skočte do tramvaje číslo 2, 4 a 6 a kochejte se scénickými výhledy na město, nechte se provést nádherným novogotickým komplexem maďarského parlamentu a pak se vyvézt historickou lanovkou až k Budínskému hradu. Historie rozlehlého komplexu paláců a městských domů se začala psát už ve 13. století, pak byl ale několikrát poničen a znovu obnovován a v roce 1867 tady v Matyášově chrámu byl František Josef I. korunován uherským králem.

Když už budete v Budapešti, musíte se vypravit i do útrob metra, dodnes tu totiž funguje historická linka M1, která je nejstarší na kontinentální Evropě. Zahájila provoz v květnu 1896, má jedenáct zastávek, krásné stanice a po kolejích tady jezdí specifické žluté krátké vozy. 

Za návštěvu stojí nádherná původně novorenesanční budova Státní opery na Andrássyho třídě, která v posledních letech prošla nákladnou mnohamilionovou rekonstrukcí. Vždyť ji tady v roce 1885 na slavnostní premiéře otevíral sám císař František Josef I.! Vedle slavnějších operních domů v Miláně a Paříži se řadí mezi trojici koncertních sálů s nejlepší akustikou. Abyste si prošli mramorem obkládané chodby či královské schodiště se zrcadly a sochami, můžete se vydat na asi hodinovou prohlídku s průvodcem. Stojí 7000 HUF (asi 420 korun) a zavede vás do hlavního koncertního sálu obkládaného zlatem, kterému dominuje více než třítunový zářivý lustr, i do kuřácké chodby obložené původním dřevěným obkladem.

Kde nabrat síly

Když už se vypravíte do Budapešti, zařaďte do svých itinerářů lázeňské služby. A vypravte se rovnou do městského parku, do největších termálních Széchenyiho lázní, kde vás bude hýčkat pramen bohatý na síru, vápník a hydrogenuhličitan hořečnatý. Rozlehlé venkovní bazény rozproudí tělo i v zimě, uvnitř kromě dalších bazénů pak zkuste saunu, páru nebo si objednejte některou z místních masáží či procedur. 

Druhou volbou jsou nádherné Gellértovy lázně. Secesní budova na druhém břehu Dunaje, pod Gellértovým vrchem, s pravděpodobně nejkrásnějším vnitřním bazénem. Krom toho lázně mají i venkovní bazén s vlnobitím. Místní termální voda je díky složení vhodná hlavně na léčbu kloubů. Denní vstupné o víkendu vás vyjde v obou lázeňských komplexech na necelých 700 korun.

Kde spát

Minulý rok v centru měst otevřel pětihvězdičkový Hard Rock Hotel. Už na dálku září jeho zlatá fasáda, která objímá nejvyšší patra a chrání je před přímým sluncem. Při vstupu do lobby je jasné, že tady je na prvním místě hudba. Ve vitrínách kolem sametové tyrkysové sofa je třeba fialový kabát z umělé kožešiny ze šatníku Prince i jeho slavná perleťová Claude guitar od značky Schecter se zlatými komponenty, jasně žluté boty Eltona Johna od návrháře Yohji Yamamota nebo šaty značky Pucci, které na sobě měla před lety Katy Perry na afterparty magazínu Rolling Stone po předávání amerických hudebních cen. Na stěně visí Fender Stratocaster Briana Maye ze skupiny Queen a do toho z reproduktorů právě hraje Eric Clapton. 

Moderní design plný barev, mramoru a kachliček odkazující na lázeňskou tradici města se propisuje i do velkorysých pokojů pro hosty – cena za noc začíná kolem 160 eur. Když budete mít štěstí a bude volné některé ze čtyř apartmá, neváhejte. Ať už to bude loftový Diamond Suite nebo Rock Star Suite se soukromou terasou s vířivkou. K dispozici máte posilovnu, a když zatoužíte zabrnkat si na kytaru, můžete si půjčit jednu z místních kytar Fender.

Součástí hotelu je bistro s barem Sessions, oblíbené místo i na obchodní schůzky, které funguje od snídaní až po dlouhé večeře. A největší benefit? Ležérnost a nenucenost. Zaměstnanci, kteří vám pomohou se vším, o co si řeknete, vás ale zároveň nechají projít, aniž by se vás horlivě ptali, jak se máte. Navíc nemusíte řešit, jestli váš outfit odpovídá dress codu pětihvězdičkového hotelu. Prostě přijdete oblečení tak, jak chcete. Třeba jako rockstar.

Kde jíst

Zapomeňte na guláš a klobásy a ochutnejte moderní kuchyni, která posouvá tradiční receptury o několik úrovní výš, v jedné z 22 (!) restaurací doporučených v loňském vydání slavného Michelinského výběru. Svěží bistro Mák, čerstvě dvouhvězdičkový Stand, který má stejně skvělé mladší bistro Stand25, nebo Salt, essência a Borkonyha Winekitchen s jednou michelinskou hvězdou…

Nepřeberné množství dalších bister najdete v židovské čtvrti, včetně super fotogenického Mazel Tov. Jestli zatoužíte po výběrové kávě, musíte zajít některé z řady místních kaváren: nedaleko Velké synagogy Kontakt a Budapest Baristas nebo se vydejte jen tři ulice od Széchenyi Lánchíd do Espresso Embassy.

Budapešťské restaurace

Kam na nákupy

Na Andrássyho třídě jsou butiky většiny slavných značek – od Louis Vuittonu a Rolexu přes Jimmy Choo, Hublot nebo Max Maru až po Montblanc nebo Ermenegildo Zegnu. Když už se tam vypravíte, nesmíte minout obchod maďarské módní značky NUBU – minimalistický design, moderní městská móda, přírodní materiály a také tvůrce olympijské kolekce pro maďarské sportovce na letní olympijské hry v Tokiu 2020. O něco známější je značka Nanushka, která se se svou veganskou kůží prosadila i na newyorském fashion weeku a halenku od ní nosí třeba i Michelle Obamová. 

Foto: Adriana Fialová

Pro milovníky designu je jasným cílem Printa, concept store v trendující židovské čtvrti s tím nejlepším, co na maďarské scéně mladých designérů v současnosti vzniká. Autorský tisk, móda i neokoukané doplňky do vašich domovů. V Printě navíc pořádají i workshopy sítotisku. Další povinnou zastávkou je centrum Paloma, kde na jednom nádvoří vedle sebe najdete designové obchody, showroomy i umělecké ateliéry nebo malý krásný obchůdek Pauza, odkud si kromě keramiky, textilu do domácnosti, ale i ekologických čisticích prostředků můžete odnést třeba také pokojovky – tady najdete vše, co si představíte pod heslem „slow and green life“. Pokud jste fanoušky rozmanitosti měst a ruční kresby, musíte zajít do Urban Sidewalker. Plakáty, mapy, pohlednice, originální a do nejmenších detailů provedené, vás vtáhnou do ulic Budapešti, ale i Berlína, Vídně nebo Benátek.

Obchody plné designu v Budapešti