Vybudujte si kapsulový šatník! Ušetříte…

Autor: Lucie Nováková
Datum: 6. 2. 2024
Foto: Sophistic by Veronika

Věděli jste, že denně děláme několik tisíc rozhodnutí? A některá z nich nám dokážou život zkomplikovat hned po ránu. Stojíme před skříní plnou oblečení a nic se nám nelíbí, nic k sobě nepasuje. Nevíme, co si obléct, abychom se cítili dobře. Přesně s těmito problémy dokáže zatočit dobře vystavený kapsulový šatník. Má ale mnoho dalších benefitů. Pojďme je prozkoumat zblízka. 

Přivítejte svůj budoucí kapsulový šatník

Hlavní myšlenka kapsulového šatníku tkví v tom, že má majitelce šetřit čas, finance a usnadnit ji každodenní rozhodování, co si vybere na sebe. Učí ji investovat do kvalitních kousků, které nepodléhají módním vlnám trendů. V neposlední řadě může v globální rovině pomoct módní nadprodukci, jež vytváří fast fashion řetězce. 

Podstata kapsulového šatníku stojí na důsledném výběru kvalitně zpracovaného oblečení, které je mezi sebou perfektně kombinovatelné a je nositelné pro většinu příležitostí.  

Co patří do kapsulového šatníku?

Kapsulový šatník bude u každé ženy vypadat trochu jinak. Kapsule ženy, která chodí do práce 5 dní v týdnu v byznys kostýmku, bude vypadat jinak, než kapsule ženy, která pracuje v uvolněném prostředí kreativní agentury. Jsou ale principy, které jsou vždy platné. V kapsulovém šatníku by měly být převážně basic kousky – neutrální triko, dobře střižené sako, perfektně padnoucí košile, tmavé kalhoty. Často v kapsulovém šatníku najdeme elegantní sukni nebo šaty, trenchcoat atd. Převážně v neutrálních barvách jako jsou bílá, béžová, šedá, tmavě modrá či černá. Vždy ale z co nejlepších materiálů a v precizním provedení. Nikde není stanoveno, kolik kousků má kapsulový šatník čítat. Někomu jich bude stačit 15, někdo jich potřebuje 40. Vše je v pořádku, pokud budou jednotlivé kousky mezi sebou snadno kombinovatelné a vy si ráno snadno a rychle vyberete, v čem vyrazíte do práce. 

Odkud začít? 

Tříděním šatní skříně! Zjistěte, co vše ve skříni máte. Uvědomte si, jaký typ oblečení ve vaší skříni převládá, jaké barvy preferujete, jaké oblečení vám skutečně sedí, které kousky se mezi sebou dají kombinovat. Do skříně vraťte jen takové oblečení, které víte, že jej skutečně budete nosit, které umíte kombinovat a ve kterém je vám příjemně. Tenhle postup radí svým klientkám módní návrhářka Veronika Štěrbová, která pod značkou Sophistic by Veronika vytváří mimo jiné oblečení zapadající do kapsulových šatníků. 

Postavte si solidní základ 

Sepište si seznam oblečení, které potřebujete do budoucího kapsulového šatníku doplnit. Začněte absolutním základem jako jsou trika, košile, kalhoty nebo sukně, sako. Určete si měsíční budget, který chcete do šatníku investovat. Vybudovat funkční a dlouhodobě nositelný šatník nejspíš nebude otázka jednoho měsíce. Přemýšlejte nad jednotlivými kousky komplexně. Než si cokoliv pořídíte, zkuste si představit kombinace se stávajícím oblečením. Dobrý pomocníkem vám může být i Pinterest. 

Jakmile budete mít pevný základ, můžete začít doplňovat o svetry, kabáty či bundy, šaty pro různé příležitosti. Nenechte se unést a snažte se držet barev, které ve vašem šatníku převládají. 

Není kapsule nuda?

Naopak! Pokud si vytvoříte kapsulový šatník, který sedí vaší osobnosti a stylu života, přinese vám do života spousty úspor – ať už časových, rozhodovacích i finančních. Ani o divočejší barvy nebo módní trendy se nemusíte připravit. Je tady prostor pro doplňky jako jsou šperky, šátky, kabelky, brýle, kterými celý outfit můžete obměnit a doladit.