„Nesmíte se bát být trapná,“ říká Lucie Audi, spoluzakladatelka vzdělávací platformy #HolkyzMarketingu a #HolkyzByznysu
V rozhovoru s Lucií se dozvíte, jak překonat strach z požádání o vyšší plat, jak ADHD ovlivňuje její práci (a to i v pozitivním slova smyslu). Proč je tak důležité se nebát být trapná. Jak zvládá skloubit kariéru s mateřstvím. Prozradí také, co připravují #HolkyzByznysu na podzim.
Říct si o navýšení platu nebo povýšení je strašákem pro spoustu žen. V jednom rozhovoru jste uvedla, že dokonce 60 % žen pro to nenajde odvahu. Měla byste pro ně nějaká doporučení?
Ženy velmi často čekají na svolení. Chtějí mít jistotu, že jsou dost dobré a že můžou o to požádat. Pokud se k takovému kroku odhodláváte, je dobré si udělat důkladnou přípravu. Zjistit si, v jakém rozmezí se pozice pohybuje. Náš plat totiž nejsou naše finanční náklady. Náš plat je odrazem našich zkušeností, schopností, ale i regionu atd. Nejsnazší je jít na internet a udělat si průzkum. A taky musíme být připravené na to, že navýšení platu nebo povýšení možná na poprvé nedocílíme. Pak je dobré se ptát: „A jak by to mělo vypadat, abych dostala přidáno?“
Jakého strašáka jste dokázala porazit Vy?
Mým největším strašákem bylo vlastní sebevědomí v rámci práce a že můžu říkat, že jsem dobrá.
Otevřeně mluvíte o svém ADHD. Jakým způsobem Vás to v práci limituje?
Musím svoji práci stavět na silných stránkách. A taky potřebuju, aby o mých limitech věděl i můj tým. Prakticky to znamená, že potřebuju kolem sebe mít organizované lidi, protože organizovanost není moje silná stránka. A jsou také věci, do kterých se záměrně nepouštím. Například nenastavuju procesy.
A co naopak pozitivního to do Vašeho pracovního života přináší?
Dnes už dokážu vhodně pracovat s pozorností. Umím využít chvíle, kdy mám hyperfocus nebo umím reagovat, kdy naopak mám slabou pozornost. Moc se nebojím nových výzev a nebojím se být trapná. To je ve chvílích, kdy začínáte podnikat obrovská výhoda.
Sama máte dvě malé dcery. Jaký je Váš aktuální recept na to, abyste si užívala práci i mateřství?
Určila jsem si dvě hlavní priority, kterým se maximálně věnuju. Je to moje rodina a byznys. Cíleně jsem vynechala některé věci – jako třeba vlastní koníčky. Nesnažím se zvládat vše. Značnou výhodou je, že v týmu jsme všechny zvyklé pracovat online a jsme velmi flexibilní. Samozřejmě je pro mě zásadní podpora manžela.
Také mi velmi pomohl postupný návrat do práce. Děti jsou tak přirozenou součástí i mého byznys života. Postavily jsme firmu, kde je normální, že dcera může být se mnou na poradě nebo na schůzce. A když jsem s dětmi, tak se plně soustředím na ně a nekontroluju telefon.
V únoru jste spolu s Pavlínou Louženskou a Anetou Martinek spustily nový projekt, a to #HolkyzByznysu, kde chcete ženy podporovat nejen ve vlastním podnikání. Jednou z hlavních součástí je i mentoringový program. V čem je podle Vás mentoring v rámci pracovního růstu přínosný?
Náš mentoringový program je postaven jako kariérní a byznysový mentoring. Je určen pro holky, které potřebují podpořit v kariéře. Může jít o různé situace. Poprvé vedete tým, pouštíte se do vlastního byznysu, měníte pracovní zaměření atd.
Máme radost, že mentoring má skvělé odezvy a že holkám reálně pomáhá. Je to i tím, že podmínkou vstupu do mentoringového programu je vyplnění velmi podrobného dotazníku, díky kterému si uděláme přesnou představu o tom, co hledáte a potřebujete na jedné straně. A pak vám na základě vašich cílů najdeme vhodného mentora nebo mentorku.
Co plánují #HolkyzByznysu na podzim?
Startujeme další běh Byznysové Akademie, která je vhodná pro ty, co chtějí podnikat. Novinkou je Akademie online podnikání, která vzniká ve spolupráci s Shoptetem. Samozřejmě bude i další mentoringový běh. A 7. listopadu pořádáme první byznysovou konferenci #HolkyzByznysu.
Dáte nám osobní tip na aplikaci, která Vám nejvíc ulehčuje život?
Rohlík :-). Rozhodně jedna z mých nejpoužívanějších aplikací.
Jaké seberozvojové nebo vzdělávací knihy Vám nejvíce v životě pomohly?
Miluju čtení takového typu knih. Neustále se vracím ke knize Pravidlo žádných pravidel – Převratná firemní kultura, díky níž Netflix dobyl svět od Erin Meyer. Také často znovu a znovu otevírám knihu své byznysové partnerky Anety Martinek Organizační porno, protože, jak už jsem na sebe prozradila, organizace je moje slabá stránka.
A naopak po jaké knize sáhnete, když potřebujete vypnout?
Nejsem úplně fanoušek oddechových knih. Já si raději jdu zaběhat nebo se jdu projít ven.
Kam nejraději v Karlíně zajdete na kávu?
Aktuálně rozhodně Café V Ráji, které máme kousek od naší kanceláře. Moc doporučuju. Je to nádherné místo.
Kam nejčastěji vyrážíte s kolegyněmi na oběd?
Jednoznačně Jídlovice, ať už ty v Karlíně, tak i ty v Dejvicích. A na asijská jídla ráda zajdu do Khomfi.
Na co se na podzim nejvíc těšíte?
Těším se na to, že obě mé dcery budou spolu ve školce v jedné třídě. Také #HolkyzByznysu pokročí o kus dál. Skvěle nám tu roste komunita a 7. listopadu plánujeme první konferenci. Rozhodně je na co se těšit.