Češi se vrací na kulinářskou olympiádu. Kuchařská show v Praze rozhodne, kdo zabojuje o světové finále Bocuse d’Or

Autor: Mikoláš Rec
Datum: 23. 2. 2023
Foto: Bocuse d’Or Czech, Shutterstock

Pražské O2 universum se už 4. května stane dějištěm nejprestižnějšího kulinářského klání světa. Proběhne tady první národní kolo mezinárodní kuchařské soutěže Bocuse d’Or, kterou v roce 1987 založil šéfkuchař Paul Bocuse. A jeden jediný vítěz bude mít šanci se utkat s těmi nejlepšími z nejlepších. Po letech tak Češi mohou mít zastoupení na velkolepém světovém finále ve francouzském Lyonu. 

O tom, že to bude opravdový svátek tuzemské gastronomie, svědčí i jména hodnotících akademiků, která představují výběr toho nejlepšího, co česká kulinářská scéna nabízí. Nechybí michelinský šéfkuchař Oldřich Sahajdák nebo zkušení profesionálové Tomáš Kalina, Jan Punčochář, Zdeněk Pohlreich a řada dalších. Ti z přihlášených adeptů vyberou dvanáct nejnadějnějších soutěžících.

Pořadatelé si navíc od kuchařského klání slibují, že přinese pozitivní impulz pro další rozvoj české gastronomie. A to nejen u vyhlášených michelinských restaurací, ale také pro takříkajíc řadové a lokální podniky.

Odvolávají se přitom na pozitivní příklad Maďarska, které před časem hostilo evropské finále soutěže. „Je zřejmé, že nejen vítězství, ale už samotné pořádání soutěže dokáže lokální gastronomickou scénu pozitivně ovlivnit. Maďarsko hostilo evropské kolo dvakrát za sebou s finanční podporou státu, protože bez potřebných financí to samozřejmě nejde. A to samé chceme dokázat i u nás.“

O složení samotné poroty národního kola ještě rozhodnuto není. Členové akademie Bocuse d’Or Czech, jejímž prezidentem je šéfkuchař pražské restaurace Červený jelen Marek Fichtner, do ní mohou zasednout, ale nemusí. „Mohou být i kouči nějakého týmu nebo pomáhat jiným způsobem, to je na úvaze a hlavně na časových možnostech každého z nich. Stát se porotcem znamená být tři dny naplno účasten celého dění, je to čestná funkce, nehonorovaná a ti nejlepší šéfkuchaři jsou velmi časově vytížení,“ vysvětluje Fichtner.

Marek Fichtner

„Nejtěžší bylo přesvědčit francouzské pořadatele, že jsme pro ně ten správný partner. Trvalo nám to rok a půl, ale nakonec jsme uspěli,“ doplňuje Adam Eliáš, ředitel Bocuse d’Or Czech a výkonný ředitel Českého gastronomického institutu. Právě tato organizace získala od pořadatelů licenci na provozování soutěže v Česku. Zároveň doufá, že se na souboj českých kuchařů přijdou do O2 universa podívat tisíce fanoušků gastronomie.

Ani vítěz národního kola soutěže však nemá jistotu, že se dostane dál. Regulemi soutěže totiž není zaručeno, že vítěz národního kola automaticky postoupí do kola evropského. Posledním Čechem, kterému se povedlo probojovat až do finále a poměřit síly se světovou špičkou, byl v roce 2009 Jan Všetečka, který tehdy vařil v restauraci Kampa Park. Od té doby se to nepodařilo nikomu.

Profesionální kuchaři se mohou do českého národního kola Bocuse d’Or, které se odehraje od 4. do 6. května, hlásit do 28. února prostřednictvím webu www.bocusedor.cz. Tam také najdou platná pravidla – včetně věkových limitů. Součástí přihlášky je i originální receptura. Zadání je jasné: uvařit dva teplé pokrmy. Povinnou součástí prvního pokrmu, servírovaného na velkém podnosu, je králičí hřbet a králičí stehno.

„Pro téma na talíři – teplé vegetariánské jídlo – jsme zvolili dvě povinné suroviny. Brambory a česnek v různých odrůdách. Obě zeleniny mají silné zakořenění v historii naší země a neodmyslitelně patří do našich kuchyní. Navíc se u obou nabízí nemálo kuchařských technik, výsledných textur a chutí,“ upřesňuje Marek Fichtner.