Z knih na filmová plátna
Je lepší knížka, nebo film? Může filmové zpracování předčít svou literární předlohu? A co když se zkrátka podaří obojí? Podívejte se na naše tipy na skvělé knížky, ze kterých vznikly stejně skvělé filmy a seriály.
Zlodějka knih
Australský spisovatel Markus Zusak napsal silný a neobyčejně čtivý příběh, který se záhy po vydání stal mezinárodním bestsellerem. A tak byla jen otázka času, kdy se ho chopí také filmoví tvůrci. Film Zlodějka knih je stejně povedený jako jeho knižní předloha. V knížce i ve filmu, který byl natočen už před sedmi lety, je hlavním vypravěčem Smrt, která líčí příběh malé Liesel. Ta se během druhé světové války dostane do rodiny Hanse Hubermanna a jeho ženy Rosy, aby u nich začala nový život. Její nový tatínek ji naučí číst a pomocí knih tak Liesel překonává dobu plnou utrpení. Ať už si pustíte film, nebo vezmete do ruky knihu, nachystejte si zásobu kapesníků. Jedno oko nezůstane u Zlodějky knih suché.
Skleněný pokoj
Zavítejte do brněnské vily Tugendhat! Britský spisovatel Simon Mawer vypráví na pozadí dvacátého století příběh mladého manželského páru, který se nechá na počátku 30. let okouzlit moderní architekturou. Román sleduje nejen životní osudy hlavních protagonistů, ale také osud slavné funkcionalistické vily, politické změny v Československu a různé dějinné události. Filmové adaptace se ujal režisér Julius Ševčík, kterému se skvěle podařilo vystihnout dobovou atmosféru. V hlavních rolích se pak můžete těšit na Karla Rodena, Carice van Houten nebo Hannu Alström.
Neopouštěj mě
Dystopický román z pera anglického spisovatele japonského původu Kazua Ishigura, nositele Nobelovy ceny za rok 2017, zaujme naléhavým příběhem i dokonale vykresleným alternativním světem. Román má nejen kladné čtenářské ohlasy, ale nadšeni byli rovněž literární kritici, kteří jej odměnili nominací na prestižní Man Bookerovu cenu a dostal se také mezi 100 nejlepších anglicky psaných románů z let 1923 až 2006 v žebříčku týdeníku Time. A podobně dobře si vedla i filmová adaptace. Neopouštěj mě zfilmoval v roce 2010 Mark Romanek a scénáře se ujal Alex Garland. Hlavní trio postav pak skvěle ztvárnili Carey Mulligan, Andrew Garfield a Keira Knightley.
Geniální přítelkyně
Populární tetralogie italské spisovatelky Eleny Ferrante se stala literární senzací a slaví mezinárodní úspěch. Není tedy velkým překvapením, že se příběh o celoživotním přátelství dvou žen, jejichž osud ovlivnily poválečné poměry v chudinské čtvrti Neapole nedávno dočkal také své seriálové podoby. Americká televize HBO společně s italskou stanicí RAI potěšily fanoušky Geniální přítelkyně, protože vytvořili velmi povedenou adaptaci. Od výběru herců, až po naprosto dokonalý soundtrack. V současné době byly odvysílány dvě série podle prvních dvou dílů tetralogie a další se připravují.
Příběh služebnice
V blízké budoucnosti se vlády nad Spojenými státy ujme klerofašistický režim. Každý, kdo se prohřeší, se stane otrokem. A z plodných žen ještě něco mnohem horšího. Služebnice, jejichž úkolem je rodit děti, s nimiž se nikdy nesetkají. Dystopický román kanadské spisovatelky Margaret Atwoodové získal ocenění Arthur C. Clarke Award za nejlepší román a byl dokonce v užší nominaci na cenu Booker Prize. Podle Příběhu služebnice byl natočen neméně úspěšný seriál, který si objednala streamovací společnost Hulu. Seriál získal skvělé ohlasy u kritiků a na kontě má osm cen Emmy i Zlatý glóbus v kategoriích nejlepší dramatický televizní seriál a nejlepší herečka.