Miloš Čermák: 10 chyb v češtině, které všichni někdy děláme a grammar nazis jsou pak šťastní, že nás můžou opravovat
1) Pernamentka.
Hele, žádnej zkušenej z nebe nespad. Tuhle chybu vlastně není ostuda udělat. Dělá se hlavně v zimě (kdo by si v létě kupoval permanentku?) a existuje jednoduchá pomůcka, jak si ověřit, že tohle slovo trefíte správně. Kupujete si co? Kupujete si PERMICI, ne pernici. Tak se chytněte za nos a bude to oukej.
2) Protěžovat.
Tady na nás čeština nachystala takovou malou léčku. Policisté VYTĚŽUJÍ svědky a není na tom vůbec nic špatného, tedy pokud z nich svědectví nevymlátili telefonním seznamem. Avšak pozor, dávat někomu přednost jen proto, že je váš oblíbenec, nemá s těžením ani jinými hornickými aktivitami nic společného. Je to z francouzského „protégé“, jak rádi zdůrazňují intelektuálové. Ale ono celé to slovo protežovat je taková navoněná chcíplotina a možná uděláte nejlíp, když ho vůbec nebudete používat.
3) By ste.
Taky kdyby ste. A kdyby jste. Nebo dokonce by jste. Je to jeden z těch srandovních případů, kdy tvar, který zní tak nějak seriózněji a důležitěji („Proč by jste nemohli říkat by jste, že ano?“), není správně. Byste a kdybyste zní naopak tak nějak odbytě a hovorově, a je to dobře. Tak bacha, abyste to nepokazili. To by jste byli za debily.
4) Podpadky.
Ne, tohle slovo opravdu nevzniklo podle vzoru odpadky.
5) Hranolka.
Tady vidím dluh Ústavu pro jazyk český. Už dávno měl kodifikovat, že správné jsou oba tvary, v mužském i ženském rodu. Nikoli pouze hranolek, ale i hranolka. VŠICHNI té věci na talíři nebo v papírovém pytlíku říkáme HRANOLKA. Od dětství. A jazyk je živý organismus. Tak to koukejte do těch pravidel napsat, ju?
6) Standartní.
Bude to asi nespravedlivé, ale mám zafixováno, že tohle slovo používají na sociálních sítích rozčílení voliči stran jako SPD nebo KSČM, a to když chtějí vyjádřit svůj neklid z politické situace, která jim nepřipadá STANDARTNÍ. Přičemž platí, že standarta je ta věc, která vlaje nad Pražským hradem. Berme jako mnemotechnickou pomůcku (nikoli „mimotechnickou“, ať spláchneme dvě chyby v jednom), že náš prezident je všechno, jen ne STANDARDNÍ hlava státu.
7) Hold.
Ano, holt se musíme smířit s tím, že HOLD je už takové standardní slovo, které vlaje jako standarta nad lidmi popsanými v předešlém bodě. Nejvíc to tomuto slovu sluší v komentářích na Novinkách. Vypadá to trochu BIZARDNĚ… ale co naděláte?
8) Viz.
Myšleno viz. – s tečkou. Taky jste si už odmala mysleli, že jde o zkratku nějakého cizího slova (nejspíš z francouzštiny!), a že když viz. sem tam frknete do textu, bude pak vypadat o kousek chytřejší? Já jo. Jaké bylo moje zklamání, když jsem zjistil, že jde o rozkazovací způsob slovesa vidět. Což mi od té doby působí další dilema. Když VIZ použiju ve větě určené někomu, komu vykám, nebo třeba skupině více lidí, neměl bych správně napsat VIZTE?
9) 9.
Číslice jsou problém. Můžete stokrát říkat, že s tečkou se píšou číslice řadové, takže tohle je buď 9. bod, anebo bod číslo 9, ale stejně to nakonec někdo zvoře. A napíše, že 9TÝ bod je zbytečný, protože to, co v něm stojí, každý ví. Je pak lepší jít na 9 km dlouhý výlet, případně na 9km procházku, a vsadím se, že to s pravděpodobností 99 % (tedy s 99% pravděpodobností) stejně někdo napíše blbě. Jak říkám, s číslicemi je problém.
10) Shlédnout.
Pokud jde o tento seznam, tuhle chybu dělám nejčastěji. Mnohokrát jsem napsal, že jsem SHLÉDL nějaké video, a pak jsem skřípal zuby, když mě chytrolíni opravovali. Ale je to tak, jediný správný tvar je ZHLÉDNOUT, a neptejte se mě, proč se to samé video, když si ho chcete uložit, STAHUJE, a nikoli ZTAHUJE. Naštěstí jsem si našel pronikavě chytrou výmluvu: tvar SHLÉDNOUT se dá použít v případě, pokud se na něco díváte seshora, třeba ve významu „shlédnout na město z rozhledny“. Jelikož měřím 205 centimetrů, nárokuju si právo používat SHLÉDNOUT kdykoli. Na vyjádření Ústavu pro jazyk český i Českého klubu gramatických nacistů zatím čekám.