Knihex v sobotu obsadil Kasárny Karlín. Jaké tituly doporučují nakladatelé i návštěvníci knižního jarmarku?
Minulá sobota patřila knihám. V Kasárnách Karlín se po roce konal již jedenáctý ročník tradičního knižního jarmarku pro malé nakladatele Knihex. Svou produkci tu představilo více než pět desítek nakladatelství, včetně Paseky, Take Take Take, Labyrintu, 65. pole, Rubata nebo třeba Meandru a Běžílišky. Nechyběl ani stánek s literárním časopisem Lógr, který tu oslavil přesně deset let od svého založení.
Návštěvníci si během soboty užili rovněž bohatý doprovodný program pro děti a dospělé – od diskuze o norském knižním trhu se zahraničním hostem nakladatelem Williamem Stormdalem až po divadelní představení pro děti či výtvarné dílny.
Ale tím hlavním tu byly stánky s knihami. Jaké knižní poklady jste tu mohli pořídit a co doporučují přímo nakladatelé nebo návštěvníci Knihexu? Podívejte se na jejich osobní tipy, které se vám budou hodit třeba letos při vybírání dárků pod stromeček.
„Sestry Martina Uhlíře jsou vztahový román o zradě a zbabělosti, který se výrazně vymyká současnému českému mainstreamu. Jde o příběh zabývající se odpovědností za život blízkého člověka, kterého jsme nějak zranili. A o tom, kdy tuhle odpovědnost skutečně přijímáme a kdy se naopak mění v ochranitelský komplex, kterým se svoji vinu snažíme zakrýt nebo jím utišit naše výčitky. Je to sice literární debut, ale od prvních vět je znát, že ho napsal zkušený novinář a spisovatel, jinak autor populárně naučné knihy o evoluci člověka. Uhlíř píše vysokým stylem, v tom dobrém slova smyslu. Starosvětským, upomínajícím na klasické romány. Jemně a důmyslně buduje zápletku a napětí, které místy připomíná až thriller. A výjimečný je jeho román i v líčení atmosféry mezi jednotlivými postavami a prostředí subtropického ostrova, jehož dusné ovzduší prosakuje do vztahů hrdinů jeho románu.“
Román Sestry doporučuje Ondřej Nezbeda, literární redaktor nakladatelství Paseka.
„Výpravná publikace autorek Lucie Česálkové a Kateřiny Svatoňové se věnuje působení Laterny magiky, zejména v období mezi lety 1958 a a 1992. Zpracovává filmové materiály a materiály ze soukromých i veřejných sbírek, písemné archiválie a rozhovory s pamětníky. Postupně tak odhaluje jednotlivé tematické vrstvy a ukazuje Laternu magiku jako komplexní fenomén poznamenaný mnoha dobovými kulturními, politickými, technickými a ideovými proměnami. Kniha získala druhé místo v soutěži Nejkrásnější česká kniha roku 2019 a Jan Matoušek, autor vizuální podoby knihy, obdržel za ni titul Grafického designéra roku v soutěži Czech Grand Design.“
Titul Diktátor času: (De)kontextualizace fenoménu Laterny magiky doporučuje Anna Militz, polská bohemistka.
„Já jsem vybrala knížku Co musejí morčata od Kláry Pondělíčkové z nakladatelství Běžíliška, které má skvělé knížky pro děti. Zbožňuji od nich třeba ještě také Pohádku o Opuštěněti, kterou jsem mnohkrát nadělila jako dárek. A knížku Co musejí morčata jsem na Knihexu pořídila kamarádce, kterou určitě ocení i její dcery. Vypráví o morčatech, která nejsou vůbec tak hloupá, jak se o nich vypráví.“
Knížku Co musejí morčata doporučuje nejen dětským čtenářům Barbora Votavová, literární publicistika.
„Já jsem vybral Svátosti od Lucie Králíkové a Michaely Karásek Čejkové, kterou vydalo nakladatelství wo-man. Je to nádherně vypravená kniha s krásnou modrou obálkou plná skvělých fotografií. Pokud máte rádi květiny a chcete se dozvědět něco o rituálech okolo rostlin a českého folkloru, tak rozhodně doporučuju.“
Titul Svátosti doporučuje spisovatel a básník Marek Torčík.
„Z naší produkce bych doporučila novinku Klid a úsměv od Taťány Rubášové. Je to kniha, díky které se nebudete cítit tolik sami. Autorka v ní analyzuje svoje pocity v každodenních situacích a sociálních interakcích, s nadhledem popisuje své těhotenství a mateřství. Ženám na mateřské hrozí po přečtení pocit absolutního souznění.“
Klid a úsměv doporučuje Nikola Janíčková, grafická designérka a spolumajitelka nakladatelství Take Take Take.
„Čtenářům bych samozřejmě doporučil náš magazín. Lógr je čtvrtletník a letos vychází už deset let. Za ty roky se hodně posunul a změnil, jak po obsahové, tak po grafické stránce. Dneska má příjemný kabelkový formát, který se vejde do batůžku i do větší kapsy a můžete ho číst klidně i za chůze. Píšeme o beletrii, poezii, o dětské literatuře, o komiksu, ale také o umění nebo o filmech. Některé texty jsou odvážnější, nebojíme se být upřímní. Čtenáři tu najdou sloupky, rozhovory se spisovateli nebo s divadelníky. Každé číslo má nějaké téma, to nové podzimní je na téma New Normal. Což je situace, která nastane po nějaké krizi. Ať už po válce, či po pandemii. Obálku nám tentokrát dělala mladá ilustrátorka Eva Havlová, která pro Lógr kreslí pravidelně.“
Nové číslo Lógru doporučuje jeho šéfredaktor Jakub Pavlovský, který rovněž působí jako knihovník a redaktor H7O.