Sedm knižních novinek pro dlouhé podzimní večery

Autor: Barbora M. Votavová
Datum: 11. 10. 2021

Blíží se pravý sychravý podzim a s ním i chladné večery. Ideální čas doplnit čtecí zásoby. Podzim bývá v počtu nově vydaných knih pořádně bohatý, a tak je vskutku z čeho vybírat. Inspirací vám bude třeba naše sedmička knižních novinek, které se na knihkupeckých pultech objevily nedávno a některé se na nich dokonce ještě ani nestačily pořádně ohřát.

Sestry / Martin Uhlíř

Prozaický debut novináře týdeníku Respekt Martina Uhlíře nahlíží na vztahy z mužské perspektivy. Jeho poutavé vyprávění vám místy připomene plíživý thriller, jindy zase vztahové drama jako vystřižené z produkce HBO. Hlavní hrdina Robert si přijel odpočinout od výčitek i stresu způsobených rozvodem do subtropického letoviska, kde se setkává se sestrami Lilou a Marií. Zatímco Lila je krásná, bezprostřední, ráda se vrhá do rizika a snadno manipuluje lidmi, Marie je tichá, introvertní a plachá. Obě však něco skrývají a jejich vztah tíží tajemství. Robert jejich kouzlu snadno propadá a zaplétá se do jejich zvláštního vztahu. 

Takový prima věk / Kiley Reidová

Debut Kiley Reidové se okamžitě po vydání stal bestsellerem, v roce 2020 získal nominaci na prestižní Booker Prize a v současnosti se chystá filmová adaptace. Takový prima věk je nesmírně čtivou sociální satirou. Řeší se v ní důležitá a vážná témata jako je rasismus, privilegovanost, moc… Kiley Reidové se podařilo tato závažná témata podat s lehkostí, empatií a nadhledem. Na příběhu mladé dívky Emiry se zamýšlí nad tím, jak hluboce jsou v nás zakořeněné naše předsudky a jak je občas těžké být konečně dospělým. Autorka v románu zužitkovala své vlastní zkušenosti s hlídáním dětí v zámožných newyorských rodinách. 

Noc nic nezadrží / Delphine de Vigan

Noc nic nezadrží od populární francouzské spisovatelky Delphine de Vigan není pro české čtenáře úplnou novinkou. Vychází však po několika letech, kdy nebyla knížka k sehnání, znovu a s novou obálkou. Na první pohled obyčejné vyprávění o autorčině matce je ve skutečnosti biografií a jakousi intimní zpovědí. Delphine de Vigan otevřeně vypráví životní osudy své matky. V příběhu se střídají sebevraždy, incest, nevěra i nemoc, a tak vás rozhodně nečeká snadné čtení. 

Tam tam / Tommy Orange

Další tip na další povedený debut! Román Tam tam talentovaného indiánského autora přibližuje život potomků původních obyvatel v současné Americe. Tommy Orange mistrně líčí vnitřní konflikt mezi tradiční indiánskou identitou a životem v dnešním velkoměstě s jeho neduhy, jako jsou nezaměstnanost, nevyřešené vztahy či závislost na alkoholu, drogách, počítačích. Kniha je psaná moderním jazykem a rozbíjí idealizovanou představu poklidného života v indiánských rezervacích.

Pomluva / Rosa Ventrella

Dílo italské autorky Rosy Venrelly potěší milovníky neapolské tetralogie Eleny Ferrante nebo románů Donatelly di Pietrantonio. Po Příběhu spořádané rodiny vychází v českém překladu další román Pomluva. V něm čtenáře čeká příběh dvou sester, které už nemůžou být odlišnější. Jedna je jemná, plachá a tichá, druhá zase živá a zvídavá. Příběh je zasazen do začátku 40. let minulého století na italském jihu v Apulii, kdy obyčejní venkované svádějí marný boj s bohatou šlechtou, která je vykořisťuje. Silný příběh o hanbě jedné rodiny se prolíná s dějinami Itálie.

B jako běžec / Jindřich Janíček

Čerstvá novinka B jako běžec potěší milovníky komiksu i běhání. Výpravná komiksová kniha ilustrátora Jindřicha Janíčka představuje velké běžecké události a krátké komiksy o dlouhých závodech. Zavede vás do Oxfordu padesátých let, Kalifornie let osmdesátých, nebo do lesů uprostřed Tennessee. Odběhnete si ale také k dokumentu vycházejícího z historických fotografií, k běžeckým výkonům prezidentských kandidátů nebo hobitů v Pánovi prstenu.

Život na míru / Marek Rabij

Potřebujete nutně nové tričko za pár korun z módního řetězce? Nová absyntovka z edice Prokletí reportéři vás přesvědčí o opaku. V útlé knížce Marka Rabije nechybí přesčasy, dětská práce, dlouhé směny, továrny v rozpadajících se barácích a nedůstojné pracovní podmínky.  Když se v roce 2013 v Dháce zřítila textilní továrna Rana Plaza a pohřbila v troskách více než tisíc lidí, vydal se polský reportér do Bangladéše. Mluvil tu s lidmi, kteří přišli o své blízké, sledoval práci v dalších podobných továrnách a zjišťoval, jak se dělají módní ošoupané džíny.