Bar/ák: Schovaný vnitroblok na Florenci nabízí kulturní program i milé posezení

Autor: Barbora Votavová
Datum: 24. 8. 2020
Foto: Barbora Votavová

Na Florenci není o co stát. Říká kdo?!

Praha ukrývá spoustu zákoutí, která na první pohled nevypadají příliš vábně, ale stačí místo trochu prozkoumat a mile vás překvapí. Třeba takový Florenc a okolí metra. Nejen u Pražanů nemá dobrou pověst, ale stačí nechat za zády zaplivanou zastávku a zamířit do ulice Za Poříčskou branou. Právě tady stojí kdysi opuštěný dům a v něm Bar/ák. Prostor, který se před dvěma roky proměnil v kavárnu a bar ve vnitrobloku.

V oživování omšelých a zapadlých míst není parta, která stojí za Bar/ákem, úplným nováčkem. Jedním z jejich nejznámějších počinů je třeba projekt Léto Pod Viaduktem. Podařilo se jim nahradit nelegální parkoviště a vraky aut příjemným veřejným prostorem s kavárnou a beach hřištěm. Podobnou proměnou prošel i pavlačový dům na Florenci, který funguje především jako kavárna, bar s dvorkem a prostor pro konání nejrůznějších kulturních akcí.

Je to takový malý ráj, ukrytý městskému ruchu. Posadit se můžete uvnitř v kavárně nebo na prostorném dvoře, který vás zachrání především v létě před rozpáleným městem. Je tu útulno, nádherný klid a ani by vás nenapadlo, že na druhé straně je dopravní blázinec. Na dvoře se dá dokonce sedět i v lehkém dešti a za tmy je to tady díky hromadě světýlek učiněná oáza. V celém prostoru je wifi a o zásuvky tu taky není nouze. 

Dát si tu můžete nějaké menší občerstvení, kafe, pivo, limonády, mošty a různé alkoholické drinky. Od kávy nečekejte žádnou výběrovou parádu. Na tu musíte jinam, tady si radši dejte gin s tonicem a nebudete zklamaní.

Často tu také narazíte na nějaký program. Jednou tu bude hrát kapela, jindy recitál nebo třeba divadlo. V Bar/áku je zkrátka živo!