Čas vyrazit na víkend do jarního Berlína

Autor: Lucie Nováková
Datum: 6. 5. 2024

Obujte si pohodlné tenisky, nasaďte sluneční brýle, sbalte pár věcí a vydejte se s námi načerpat atmosféru jarního Berlína. Obejdeme nejlepší berlínské kavárny, projdeme se po rozkvetlé Tiergarten a zavítáme do kopule Bundestagu. 

Povinné zastávky na kávu

Pokud nejste v Berlíně poprvé a řadíte se k milovníkům kávy, nemohli jste minout kavárny tří známých pražíren: Five Elephant, Bonanza a The Barn. V pobočkách těchto pražíren a kaváren máte jistotu, že dostanete skvělou kávu. Výhodou také je, že kavárny už jsou rozeseté nejen po centru, ale i po dalších čtvrtích Berlína. Na cappuccino a absolutně nejlepší cheesecake nemusíte do Five Elephant jen do bohémského a hipsterského Kreuzbergu, ale vychutnáte si jej třeba v uhlazenější a klidnější čtvrti Kollwitz. Asi nejznámější berlínský kávový brand The Barn už nemá jen malou kavárnu na Auguststraße v Mitte, ale i třeba ve vzdálenějším Neuköllnu nebo nejnověji jsou i u Checkpoint Charlie. Krásné venkovní posezení v centru Berlína nabízí ve vnitrobloku Bonanza na Jägerstraße. Za příznivého počasí si tu odpočinete od hluku města. 

Jestli máte chuť zkusit i jiné a ne tak známé podniky, můžeme vám doporučit kavárnu Refinery High End Coffee v Mitte, Symple už ve zmiňovaném Kollwitzu nebo kavárny Conciergie v Kreuzbergu nebo více v centru v Schönenbergu. Kousek od Alexanderplatz se zastavte na kávu ve Father Carpenter

Snídat v berlínském stylu

Díky nabídce karlínských bister a kaváren možná budete lehce rozmlsaní, i tak vás tato místa na snídani a pozdní brunche potěší. Do Annelies v Kreuzbergu se vydejte na vyhlášené kefírové lívance s borůvkami, granolou a čepicí husté smetany. Počítejte s delší dobou čekání. I tak doporučujeme sem vyrazit mimo víkend. 

Nechce se vám na snídani dlouho čekat? Zkuste starší sestru Annelies, a to District Coffee. Když přijdete na otevíračku, užijete si příjemnou snídani. 

V Berlíně určitě nevynechte řemeslnou pekárnu Sofi, za kterou stojí dánská hvězda Frederik Bille Brahe. Posnídáte tu skvělé pečivo naservírované ve stylu Atelier September. Přes den počítejte s frontou, i když většinou postupuje rychle, protože většina lidí si bere pečivo s sebou. Na snídani si ve všední dny přivstaňte na 7:30 a 8:30 o víkendu. Bochník chleba si pak můžete přivézt i jako suvenýr domů. 

Po snídani pomalým krokem do Tiergarten

Obrovský berlínský park, který aktuálně kvete a září zelenou barvou. Najdete tu berlínskou zoo s pandami, vítězný sloup s okřídlenou sochou Siegessäule i jezero. Tiergarten začíná u Braniborské brány a po jedné straně je lemován Sprévou. Tady můžete strávit celý den a stejně Tiergarten nejspíš neprojdete celý. Nezapomeňte si vzít i něco na zub a stylově i deku, ať si tu můžete udělat piknik jako řada místních.

Berlín jako na dlani z kopule Bundestagu

Skutečnou velikost Tiergarten si možná uvědomíte až při návštěvě kopule Říšského sněmu. Návštěva kopule a terasy je zcela bezplatná, ale je možná pouze po předchozí rezervaci, kterou si uděláte na oficiálních stránkách. Doporučujeme online rezervaci alespoň 14 dní dopředu. Kromě výhledů na celý Berlín si tu můžete užít posezení v místní kavárně a také se díky elektronickému průvodci dozvědět vybrané informace o budově Říšského sněmu a jeho okolí.