Dejte si předsevzetí, která už neporušíte

Autor: Lucie Nováková
Datum: 2. 1. 2024
Foto: Lucie Nováková, unsplash

Start roku vždycky vybízí k novým začátkům. Chceme být zdravější, výkonnější, chceme se už konečně naučit španělsky a postavit na hlavu. Chceme vstávat před budíkem, přečíst všechny ty chytré knihy, přestat koukat na Netflix. A samozřejmě s prvním, maximálně druhým lednem začínáme jíst zdravě a vyváženě. To vše pro to, abychom koncem ledna byli tam, kde jsme začali.

Kašlete na nesmyslná předsevzetí a výzvy! Pojďte na to letos s námi chytře. Pokud si alespoň nějakou radu vezmete k srdci, slibujeme, že vás nečeká život fitness jepice.

Nehoňte moc zajíců

Prvním kamenem úrazu bývá, že chceme všechny změny naráz. V jednu chvíli se rozhodneme, že přetočíme své návyky o 180 stupňů. Chceme začít běhat, zdravě jíst a ještě být efektivnější a méně chaotičtí v práci. S největší pravděpodobností dříve nebo později se vykašleme na všechno. Proč? Přepálili jsme start a naše motivace vzala do zaječí. Dlouhodobě udržitelnější je začít s jednou věcí a ještě postupně. Chcete jíst víc zdravě. Zkuste místo celkové obměny jídelníčku si říct, že jeden sladký nápoj denně vyměníte za vodu. Chcete omezit maso? Pokud jíte maso denně, zkuste zařadit jeden vegetariánský den. Malé kroky v součtu udělají velký efekt.

Je to mě opravdu důležité?

Přáli byste konečně zlomit jazykovou bariéru a na letní dovolené si poklábosit španělsky? Je to skutečně něco, pro co jste se rozhodli a jste odhodlaní tomu věnovat čas? Nebo je to jen něco, co vám přijde jako dobrý nápad? Vnitřní motivace a přesvědčení je klíčové a značně vám pomůže ve chvílích, kdy se vám nebude chtít a nebudete stíhat práci. Buďte k sobě upřímní a zvolte si to, co opravdu chcete.

Stačí málo, ale pravidelně

V představách nebo na papíru nevypadá každodenní 5kilometrový běh tak náročně, jako ve skutečnosti může být. Nesnažte se všechna předsevzetí urvat první lednový týden. Většina změn jsou běhy na dlouhou trať. A to ani nemusí jít zrovna o běh. Člověk bývá k velkým změnám rezistentní, takže jakmile opadne prvotní nadšení, odejde i chuť cokoliv ve svém životě měnit. Chcete-li překlopit předsevzetí do každodenního života, musíte z něj vytvořit postupný návyk. Než začnete vyhrávat první běžecké závody, bude stačit, když začnete s tím, že si párkrát do týdne obujete tenisky a půjdete se projít. Ani nemusíte běžet. Za pár dní bude už mnohem snažší chůzi vyměnit za běh.

Znáte se?

To, že je zrovna moderní mít v telefonu aplikace, které měří výkonnost, neznamená, že zrovna vám budou sedět. Je jedno, jestli si své plány a předsevzetí napíšete na papír a připíchnete si je na ledničku, jestli si vytvoříte vizuálně lákavý vision board nebo si je řeknete jen v duchu. Je dobré alespoň trochu znát sám sebe. Víte, že potřebujete maličko popostrčit a že chytré hodinky, které vám připomenou, že je čas se hýbat, vás podpoří. Běžte do nich. Víte, že krátký seznam v poznámkách v mobilu je dostatečný? Nenuťte se používat aplikace, které jsou sice super, ale ne pro vás. A nezapomeňte, že ve dvou se to také lépe táhne. Mít parťáka, který vás chytne za ruku ve chvíli, kdy už to budete balit, může být také velkou výhrou.