Grounds: Pražírna Rusty Nails rozjela stroje v Karlíně, aby přiblížila pražení kávy veřejnosti a vzdělávala baristy

Autor: Barbora Votavová
Datum: 19. 7. 2021
Foto: Barbora Votavová

Navzdory nepříznivé době a spoustě opatření, které ovlivnily českou gastro scénu, se může Karlín pochlubit několika novými podniky. Jedním z nich je kavárna Grounds, kterou na konci loňského roku rozjela pražská (dříve brněnská) pražírna Rusty Nails.

Grounds najdete ve vnitrobloku obytných a administrativních domů v Šaldově ulici. Kavárna je tedy tak trochu schovaná a z ulice ji není hned na první dobrou vidět. Ale pátrejte, rozhodně stojí za návštěvu. A nejen jednu! Těšit se můžete na perfektní kávu, servis a neokoukaný prostor.

Jen co vstoupíte, ohromí vás božská vůně kávy a především jedinečný interiér. Čistý a vzdušný prostor je dílem architektonického studia KOGGA. Veškeré konstrukce a většina prvků byly vyrobeny svépomocí společně s majiteli kavárny. Většinu tvoří zrecyklovaný materiál. Interiér byl z 80 % vytvořen ze stavebního odpadu předchozího demontovaného objektu. Závěsná světla jsou opravené a nově natřené industriální lampy z bývalé továrny na zbraně, dřevěné konstrukce pocházejí z jedné brněnské likérky, na které architekti pracovali už dříve, a přímo na místě se pak vyráběly kavárenské stoly z betonu nebo dřevěná lavice podél stěny. Prosvětlenému interiéru dominuje oranžová barva kovových prvků, vlnitý plech a velké množství pokojovek. Nedílnou součástí kavárny jsou ale také pražící stroj Cofeetool, mlýnek Mazzer nebo designové kávovary Sanremo Machines.

Za novou karlínskou kavárnou stojí René Královič z pražírny Rusty Nails, který byl také u zrodu několika úspěšných gastronomických projektů – brněnského SKØGu, nuselské Typiky nebo cateringového baru 5m2. Hlavní ideou Grounds je přiblížit pražení kávy veřejnosti a zároveň vytvořit platformu pro baristy a další experty, aby se mohli navzájem vzdělávat.

Pokud si tedy chcete užít dokonalou kávu, popovídat si s milými baristy o celém voňavém procesu pražení nebo si domů pořídit kvalitní zrnka, vsaďte na Grounds. Na velké snídaně to tady není (ve vitríně bývá jen pár sladkostí k nakousnutí), ale pro posezení s kamarády nebo na neformální schůzku? Značka ideál.