Miloš Čermák: 10 důvodů, proč na začátku nového roku opravdu nemusíte nic měnit

Autor: Miloš Čermák
Datum: 9. 1. 2020
Foto: Patrik Singer

1) Předsevzetí si dávají amatéři. 

Jde o stejný druh lidí, kteří pijí alkohol na Silvestra nebo mají sex o svatební noci. Mají falešný dojem, že „teď se to dělá“, a tak se do toho pustí taky. Zkušený a chytrý člověk ví, že nic z toho nemůže dobře dopadnout.

2) Nehledě na to, že váš život nepotřebuje zlepšit. 

Je dobrý až až. Vaše tělo je ve formě. Právě jste ho vystavili dvěma týdnům mimořádné zátěže spočívající v přejídání, nadměrném pití alkoholu a prakticky nulovém pohybu. Výsledek? Žijete. Buďte na sebe pyšní a vyhněte se dalšímu stresu.

3) Určitě nezkoušejte zlepšovat svůj život teď. 

Konkrétně od ledna nového roku. V posilovnách se na běžící pásy stojí fronta a v restauracích je v poledním menu jako první vyprodaná položka číslo tři. Ano, řeč je o položce nazývané eufemisticky „zdravá alternativa“, které ovšem všichni programátoři v Karlíně říkají „veganský hnus“.

4) Počkejte aspoň do Valentýna. 

Doba mezi Novým rokem a svátkem zamilovaných je obdobím, kdy je nejpravděpodobnější, že se pokusíte o sebevraždu nebo podáte žádost o rozvod. Není vyloučeno ani obojí. Pokud sebevraždu spácháte, je úplně jedno, jestli to bude s mírnou nadváhou. A jestli přežijete, pak rozhodně ne proto, že jste začali držet krabičkovou dietu.

5) Navíc na Valentýna vám dojde, že dávat si předsevzetí je opravdu nesmysl. 

Buď ten den strávíte s milovanou osobou, a pak nemá cenu měnit to, co někdo jiný miluje. Anebo svátek zamilovaných strávíte sami. A řekněme si upřímně: kvůli sobě hubnout, méně pít, více spát a meditovat rozhodně nebudete.

6) I když si předsevzetí dáte, stejně je nesplníte. 

Podle vědců nevydrží celý rok dodržovat novoroční předsevzetí 87 % lidí. Z jiné studie zase vyplynulo, že v dotazníkových průzkumech neříká pravdu 13 % lidí. Sečtěte obě čísla a závěr si udělejte sami.

7) Předsevzetí jsou lži, které se snažíme namluvit sami sobě. 

Samozřejmě není správné ani lhát ostatním. Takže na rovinu říkám, že výše zmíněné studie jsem si vymyslel. Neexistují. Ale klidně by existovat mohly! Je to mnohem pravděpodobnější než to, že v letošním roce přečtete dvacet knih a přestanete navštěvovat pornostránky.

8) Dokonalost není přirozená. 

Dokonce není ani žádoucí. Dvacet let trvající výzkum psychologů Harvardovy univerzity prokázal, že nejúspěšnější lidé jsou ti, kteří dosáhnou přesně 72 % svého teoretického potenciálu. Nejsou dobří moc, protože pak iritují ostatní, a nejsou ani dobří málo, protože … protože by to na úspěch nestačilo. Jsou dobří „tak akorát“. Říká se tomu odborně „sweetspot čarovného nadprůměru“.

9) Jen se nezblázněte. 

No bože, tak jsem si předešlou studii taky vymyslel.

10) Šanci být lepšími lidmi prostě přenechte ostatním. 

Těm, kteří sní o tom, že budou vypadat líp ve večerním oděvu, nebudou se zadýchávat při sexu a zmenší svou uhlíkovou stopu. Buďte klidní, skoro jistě se jim to nepovede. A když ano? Vždycky je můžete vymazat z mobilu, škrtnout z přátel a zablokovat na Facebooku.