Miloš Čermák: 10 věcí, které nedělá muž středního věku, pokud chce být považován za gentlemana

Autor: Miloš Čermák
Datum: 5. 3. 2020
Foto: Patrik Singer

1) Nenosí airpods.

Ty divné bílé věci v uších špatně drží. Lépe řečeno jsou vymyšlené tak, aby držely v uších mladých nezodpovědných lidí. To muž středního věku není. Nenosí ani žádná jiná sluchátka. Chce slyšet šumění větru, bubnování jarního deště či zazvonění tramvaje, která má na přechodu přednost. Muž středního věku je navíc zamyšlen a žije bohatým vnitřním životem, s kterým se hluk ze sluchátek neslučuje.

2) Nejezdí na kole v helmě.

Chce mít vítr ve vlasech, a když ho srazí nákladní automobil, chce zemřít jako muž.

3) Nenosí cyklistický dres, zejména kalhoty.

Je to odporné a nechutné, vypadá to zhruba tak, jako když do velkého barevného plastového pytle naházíte tučné maso a sádlo. Avšak není to hezké ani v těch výjimečných případech, kdy má muž hezké tělo. Když chce takový muž ukázat cizí ženě penis, nemusí se nutně obléct do cyklodresu. Koupí si láhev whisky, vypije ji a o půlnoci si penis vyfotografuje mobilem. Pak jí ho pošle. Říká se tomu dickpic a dělá to i nejbohatší muž světa.

4) Netváří se vyčerpaně ani unaveně.

Nestěžuje si, že měl těžký den, ani že NESTÍHÁ, a nepoužívá dětsky stupidní termíny typu VYBITÉ BATERKY. Není NEŠŤASTNÝ v práci, ani se NETRÁPÍ ve vztahu. Neříká, že nutně POTŘEBUJE KAFE (dopoledne) nebo že POTŘEBUJE DVOJKU (odpoledne), protože to říkají ženy. Samozřejmě že sem tam má den, kdy všechno není takzvaně tip ťop. Ale v takovém případě jde na pivo, vypije jich pět a víc a nikoho neobtěžuje. Muž středního věku pro své okolí funguje ve dvou režimech. Buď je supermanem, na kterého je spolehnutí, nebo je někde jinde. Dá se to říct taky tak, že je buď probuzený, nebo spí. Nic mezi tím.

5) A hlavně není nikdy vyhořelý.

Tenhle nesmysl nikdy nevypustí z pusy. Jediná možnost, jak gentleman může vyhořet, je ta, že nepozorně odklepne popel z doutníku a způsobí požár, který buď uhasí, anebo v něm zahyne při pomáhání ostatním. 

6) Není naštvaný.

Ani uražený. Další nesmysl, který si neseme z dětství. Když je někdo naštvaný, znamená to, že je buď na nesprávném místě, nebo s nesprávnými lidmi, někdy dokonce obojí. V každém případě je to však jeho chyba. Ale hloupost je být naštvaný i sám na sebe. Je to ztráta energie, na rozdíl od řady jiných emocí, které můžou život změnit k lepšímu. BÝT NAŠTVANÝ je projev zoufalství člověka, který neví, co udělat. Gentleman ví vždycky.

7) Nemiluje Grétu.

Někteří muži středního věku si myslí, že obdivem ke švédské aktivistce získají srdce mladých žen. Tedy nejde vyloženě o srdce, ale asi si rozumíme. Je to ovšem omyl. Milovat Grétu je sice levnější než si koupit kabriolet nebo motorku, ale je to podobně neúčinné. Ovšem pozor, stejně nepřípadné je Grétu hlasitě kritizovat. Jediným správným postojem je zdvořilý nezájem. A je-li dotázán, gentleman řekne: „Zajímavé děvče! Jsem zvědav, co se nakonec rozhodne studovat!“

8) Nedrží dietu.

Nedodržuje směšné akce typu suchý únor a podobně. Jí a pije, když se mu chce, a nikdy nejí ani nepije víc, než by měl. Tečka. Nezúčastňuje se žádných hromadných akcí, a je jedno, jestli tyto akce požitky omezují, anebo naopak stimulují. Jinými slovy, když má zájem o orální sex, neočekává ho na Valentýna za krabici čokoládových bonbónů. Gentleman nezná kalorickou hodnotu jídel a nerozumí tomu, jak fungují různé druhy diet, včetně dnes populárního přerušovaného půstu. Zná jedinou poučku a ta říká, že nesmí moc žrát, protože jinak bude tlustý jako prase.

9) Nepoužívá smajlíky, žádné další emotikony, a už vůbec ne veselé gify.

Ano, může za výjimečných okolností napsat textovou zprávu, nebo dokonce použít aplikace jako WhatsApp. Ale má u toho nepříjemný pocit a dbá na gramatiku i interpunkci.

10) Nebojí se být sám.

Ve společnosti dnes panuje jistá úzkost z toho, jít sám do kina, na oběd, nebo dokonce na večeři, na večírek či do baru. Ve skutečnosti patří například návštěva restaurace v jednom k nejlepším zážitkům, které si lze dopřát. Než nudný člověk je vždycky lepší zábavná knížka, nemluvě o tom, jak je příjemné zaobírat se vlastními myšlenkami. Pro gentlemana je důležité, aby strávil čas s někým zajímavým a zábavným, a je otevřený všem možnostem. Třeba tomu, že někdy přibere i někoho dalšího.