Objevte to nejlepší z Holešovic. 5 TOP míst, které si zamilujete

Autor: Barbora M. Votavová
Datum: 27. 9. 2023

Dostat se z Karlína do Holešovic nebylo pro pěší zrovna snadný úkol. Nová lávka, která tyto dvě části od července spojuje, však všechno změnila. Z Karlína do Holešovic a zase zpátky se pěšky dostanete za pár minut a ještě si užijete výhledy na Prahu. A protože návštěva Holešovic je teď snažší než kdy dřív, byla by škoda toho nevyužít.

Kam se vypravit na snídani nebo na oběd? Kde mají nejlepší kafe? A kam vyrazit za kulturou? Prozkoumejte naše tipy na holešovické poklady!

Osada

Holešovická Osada je oblíbeným místem pražských kávových nadšenců. Najdete ji uprostřed Osadní ulice a dovnitř se dostanete skrze vnitroblok, který zároveň slouží jako prostorná zahrádka. Posedět můžete jak uvnitř tak i venku. V Osadě připravují kávu ze zrnek liberecké pražírny Nordbeans, pressují ovocné a zeleninové šťávy a především tu dělají skvělé snídaně. Hlad tu ale zaženete celý den, něco dobrého k zakousnutí si tu vychutnáte na oběd i k večeři. Za ochutnávku rozhodně stojí také výborné dezerty, které si pečou sami. Osada si zakládá na kvalitních surovinách a spoustu z nich si tu rovnou můžete koupit s sebou domů. Doplňkový prodej je nabitý vším, co tu mají rádi – od mléka, pražské šunky, lokálních spiritů, craftových piv až po fermentovanou březovou mízu. V lednici najdete i produkty, které vytváří sami, ať už to jsou studené nápoje, džemy, zavařeniny, nebo sirupy.

Cà phê

Kavárna a bistro Cà phê je od Osady co by kamenem dohodil. Podnik najdete v ulici U Průhonu a funguje od dubna 2018. Cílem bylo vytvořit stylové místo, kde se lidé budou setkávat u autentické vietnamské kuchyně, výběrové kávy z evropských pražíren a dobrého vína od nás i ze světa. A to se podařilo. Cà phê je dokonalou kombinací vietnamské klasiky okořeněnou evropským stylem. Doporučujeme sem zajít nejen na výbornou kávu a matcha latte, ale také na jídlo. Připravují tu lahodné snídaně (doporučujeme ochutnat palačinky plněné mangoananasovým pyré nebo vietnamskou omeletu s croissantem), víkendové brunche a především obědové menu, které střídají podle sudého nebo lichého týdne. Právě během obědové pauzy tu bývá největší frmol.

Vnitroblock

Dříve nevyužívaná prvorepubliková hala, nyní multifunkční inspirativní prostor. Mezi holešovickými ulicemi Tusarova a Dělnická se před několika lety hala proměnila na neobyčejnou kavárnu Vnitroblock. Na menu najdete kromě výběrové kávy také sladké a slané snídaně, od 11 do 15 hodin si tu pochutnáte na obědovém menu, které každý všední den obsahuje polévku a salát dle denní nabídky, poke bowl s rybou nebo ve vegan verzi a jedno hlavní jídlo. Od 16 do 21 hodin tu servírují večeře – od street foodu až po tapas. Vnitroblock ale není pouze idustriální kavárna. Jsou tu prostory k pronájmu, kde se často odehrává zajímavý kulturní program, součástí je také netradiční galerie umění D&B Gallery, taneční studio Sector, podcastové studio nebo Pidikino. Ve vstupní uličce z Dělnické najdete navíc spoustu zajímavých míst jako je palírna Garage22, Underground barbershop nebo stylový obchod s oblečením Roam.

Holešovická tržnice

Gastro zážitky, kulturní vyžití i největší zeleninové tržiště otevřené po celý rok. To všechno najdete v Holešovické tržnici sídlící v historickém areálu bývalých jatek, kterou najdete hned naproti Štvanické lávce. Protože se tady toho děje spoustu, doporučujeme sledovat web Tržnice. My se těšíme na tři říjnové akce – na již patnácté SLOU DAYS, event věnovaný udržitelnosti a pomalému životnímu stylu, PIZZA! pop-up plný nejlepšího italského street foodu nebo na Poznej tržnici, komentovanou procházku bývalými jatky. Pokud vás akce v Tržnici nelákají, ale zato byste tu rádi nakoupili dobroty domů, zamiřte na zeleninové tržiště do Haly 22. Otevřeno je každý den kromě neděle. Denně tu najdete čerstvé ovoce a zeleninu, bylinky, ryby, maso, vejce a mléčné výrobky, pečivo, ale i bezobalové bio potraviny, asijské a další speciality, květiny nebo sezónní sazenice.

DOX – Centrum současného umění

Hurá do Holešovic za kulturou! DOX je nezávislá instituce zaměřená na současné umění, která se díky soukromé iniciativě otevřela veřejnosti v roce 2008. Bývalá továrna se stala příkladem špičkové současné architektury a nabízí výstavní prostory, multifunkční sál DOX+, Vzducholoď Gulliver, design shop, knihkupectví a Archiv výtvarného umění. Současný program DOXu využívá propojování a překračování žánrů vizuálního umění, literatury, divadla a soudobé hudby. Čekají vás tu výstavy, přednášky, debaty, filmové projekce, divadelní představení i celá řada vzdělávacích programů pro rodiny s dětmi. Více najdete v programu na webu.