Soustřeďte se! Jak podpořit svou koncentraci?

Autor: Lucie Nováková
Datum: 12. 3. 2024
Foto: Lucie Nováková, unsplash

Tady pípne zpráva, tu notifikace aplikace na mobilu, tady zase urgentní email. Než stihnete odpověď na zprávu, už vám volá kolega. Šance soustředit se na úkol, který už měl být dávno hotový, je více než marná. 

Každý den je většina z nás přehlcena informacemi, zprávami, notifikacemi. Naše pozornost je neustále narušována. Nejsme tak schopni se ponořit do úkolů, které vyžadují hlubší soustředění. Výsledkem je, že jsme přehlceni, nestíháme pracovní povinnosti, chybujeme a neustále těkáme mezi každodenní úkoly, ze kterých jsme vyrušováni. 

Přinášíme vám několik praktických tipů, které můžete okamžitě zařadit do své pracovní rutiny a které vám dopomůžou k lepší koncentraci.


Odložte si

Nesete v hlavě myšlenky, nápady, seznamy úkolů? Jste v panice, že něco zapomenete? Snažte se co nejvíc úkolů a nápadů sepsat na jedno místo. Je úplně jedno, jestli půjde o kalendář v mobilu, papírový diář, připnete si úkoly na nástěnku v kanceláři nebo budete používat vhodnou aplikaci, důležité je, abyste měli ideálně jedno místo a aby vám tento způsob vyhovoval. Nenuťte se používat papírové poznámky, když celý den někde lítáte a máte po ruce jen mobil. Ale i naopak, aplikace jako jsou Asana nebo Trello mohou být skvělými pomocníky, pokud vede v práci několik projektů a kooperujete s kolegy. Pro méně rozmanité úkoly mohou být aplikace zbytečně komplikované. 

Ukliďte si

Rozhlédněte se kolem sebe. Jak vypadá vaše pracovní prostředí? Máte pracovní stůl plný poznámek, papírků, letáků? Ale i rodinných fotek nebo čokoládových tyčinek? Nejvyšší čas stůl zorganizovat. Všechny tyto drobné detaily vás mohou zbytečně vyrušovat. To samé udělejte i v počítači. Ukliďte si plochu, nechte tam jen nejnutnější a nejpoužívanější ikony. Soubory a dokumenty roztřiďte do přehledných složek. Co už nepotřebujete, archivujte nebo smažte. Nezapomeňte na generální úklid emailové schránky. 

Dělejte toho míň

Mluvíte s kolegou, do toho odpovídáte na email, mezitím ještě přemýšlíte, co uvařit k večeři? Multitasking je lákavý, především pro ženy. Realitou ovšem je, že nebudete rychlejší a výkonnější, ale spíš budete dělat více chyb a budete více ve stresu. Soustředit se na jednu jedinou věc, bude pro vás z počátku možná těžké. Můžete zkusit oblíbenou techniku Pomodoro. Vyberte si úkol, který si chcete odškrtnout. 25 minut věnujte čistě tomuto úkolu. Poté si naordinujte 5minutovou pauzu. Díky omezenému času budete motivovanější se do daného úkolu skutečně ponořit. Mrkněte do dalšího odstavce na tipy, které vám nejen s touto technikou pomohou.

Odpojte se

Všimněte si, jak často „mimoděk“ ťuknete na telefon, jestli vám nepřišla zpráva. Jak často otevřete Instagram zcela zbytečně. Jak často kontrolujete nejnovější zprávy. Odpojte se od světa. Alespoň na chvíli. Budete překvapeni, o kolik efektivnější budete. V telefonu si zapněte letový režim nebo si alespoň vypněte všechny rušící notifikace. V Outlooku si vypněte upozornění na přicházející emaily. Nápomocné vám mohou být aplikace, které fungují na principu odměřování času. Abyste aplikaci jen tak nevypnuli, motivovat vás může získávání bodů při nepřerušené práci. Body pak vyměníte za virtuální rostlinku. Blbost? Ale funguje. Vyzkoušejte aplikace Focus Keeper nebo Plantie. 

Najezte se

Ale ne moc. Sami to nejspíš znáte. Pokud si k nedělnímu obědu dopřejete knedlo-zelo-vepřo, máte energii leda na svalení se na gauč. Nechceme vás nutit k hladovce, ale minimálně pocit polosytosti vám pomůže k lepší koncentraci. Nezapomeňte i na vhodnou skladbu jídla. Kofein vás sice krátkodobě nakopne, ale plnohodnotná strava, kde najdete dostatek bílkovin, komplexních sacharidů i tuků bude pro kontinuální výkon vhodnější volbou.