3 věci, které zlepší vaše ráno i spánek

Autor: Lucie Nováková
Datum: 25. 4. 2024
Foto: Lucie Nováková, unsplash

Je několik zdánlivě obyčejných věcí, které můžete začít dělat okamžitě, nebudou vás stát skoro nic a budou mít ohromný dopad na to, jak se cítíte po ránu i jak v noci spíte. Zní to až příliš fantasticky a lehce šarlatánsky, že? Ale věnujte nám pár minut času a dáte nám za pravdu. 

Jídlo

Ráno

Sotva rozlepíte oči, už zapínáte kávovar? Máte pocit, že vaše tělo začíná fungovat až s prvním přísunem kofeinu? Určitě vás nechceme připravit o potěšení z kávy. Káva vám sice může pomoct se rychle nastartovat, nicméně okamžitý příval energie bude brzy vystřídán velkým propadem a vy po příchodu do práce budete potřebovat další kávovou vzpruhu. Navíc pití kávy na lačný žaludek může mít negativní dopad i na vaše trávení.  

Jsou i jiné způsoby, které vás probudí a zároveň budou prospěšnější i pro vaše zdraví. I když se budete cítit poránu unavení, zkuste se rozhýbat. Nenutíme vás k vrcholovým sportovním výkonům, ale krátké protažení ztuhlých svalů a kloubů člověk vzpruží. Mrkněte na YouTube, kde najdete bezpočet krátkých videí zaměřených na probuzení. Skvělá bude i ranní svižná procházka se psem nebo do pekárny pro čerstvé rohlíky. Nebojte se zkusit i studenou, ideálně ledovou sprchu. Jestli máte děs v očích, začněte opláchnutím obličeje, už to je velmi povzbuzující. A jdeme na snídani!

Říká se, že snídaně dělá den. To nemůžeme s jistotou tvrdit, ale dodat tělu energii v podobě vyvážené snídaně, rozhodně pomůže. Při skladbě snídaně se snažte myslet na základní makroživiny – vaše snídaně by měla obsahovat zdroj bílkovin, komplexních sacharidů a tuků. Pokud dumáte nad tím, jak by taková snídaně mohla vypadat, mrkněte na inspiraci do tohoto článku.

Večer

Zapomeňte na přežité a dnes už vyvrácené mýty o tom, že večeřet se má do 17. hodin nebo se má jíst jen salát. Večere je stejně důležitá jako každé jiné jídlo. Jsou však náležitosti, které je dobré vědět. Abyste podpořili kvalitu spánku, není dobré se přejíst. Tělo pak místo regenerace tráví. Raději nevyhledávejte příliš sladkého jídla, které dodává tělu rychlou energii. Pro dobrý spánek určitě vynechte všechny energetické nápoje, kávu i alkohol. Ano, ani sklenka vína paradoxně lepší spánek nezaručí. K večeři se snažte si naservírovat jídlo, které obsahuje všechny důležité živiny. A to i sacharidy. Sacharidy netuší, kolik je hodin, proto se po vhodném množství sacharidů nepřibírá. Není třeba se vyhýbat pečivu. Poslední jídlo si dopřejte cca 2–3 hodiny před spaním. Nicméně tady záleží na vaší citlivosti a zvyklosti. Někomu nemusí dělat problém lehčí jídlo i hodinu před spaním.  


Světlo

Ráno

Denní světlo má schopnost nás probudit. Slunce tlumí produkci melatoninu, což je hormon, který nám dopomáhá ke kvalitnímu spánku. Tělo tak dostává jasný signál, že spánek je u konce. V našich podmínkách a při současném životním stylu není samozřejmě možné vstávat za východu slunce. Zkuste ale ihned po probuzení nastavit tělo nebo alespoň obličej dennímu světlu. Stačí na pár chvil otevřít okno. 

Večer

Naopak večer je žádoucí volit tlumené svícení. Nemusíte hned všude zasílat a zapalovat svíčky. Zamyslete se, jak doma svítíte. Existuje dnes mnoho možností, jak řešit domácí osvětlení. Můžete si pořídit žárovky s různou intenzitou světelnosti i barevným spektrem. Pro večerní svícení jsou vhodnější lampičky než velká centrální světla. Také žluté a červené světlo vám může dopomoct ke kvalitnějšímu spánku. 


Telefon

Ráno

Dalším nešvarem dnešní doby je, že saháme po telefonu hned, co se probudíme. Zkouknout zprávy, sociální sítě, soukromé i pracovní emaily. Ani se nenadějeme a 15 minut je pryč. Nejen, že přicházíme o drahocenný čas, ale zároveň nás může tento zlozvyk dlouhodobě negativně ovlivňovat. Svou mysl okamžitě vystavíme stresu z nedořešených úkolů a pracovních povinností, které by mohly ještě chvíli počkat. 

Zkuste používání mobilu odložit alespoň o půl hodiny. První půl hodinu po probuzení se věnujte aktuálním činnostem – ranní hygiena, meditace, příprava snídaně, lehké protažení. Telefon dejte do jiné místnosti, zapněte si letový režim, nastavte si klidový čas. 

Večer

Usínáte doslova s mobilem v ruce? Tím, že koukáte do mobilu těsně před spaním, nutíte mozek neustále pracovat. Ve chvílích, kdy by se měl zklidňovat, stále jede na plné obrátky. Váš spánek pak nejspíš nebude tak kvalitní. Sice můžete při používání telefonu používat červené brýle nebo přepnout mobil do nočního zobrazení, ale i tak vám nemůžeme večerní používání telefonu doporučit. Před spánkem by se měla vaše mysl zklidnit, zkuste proto co nejvíce eliminovat všechny obrazovky a věnujte se aktivitám, které vás přes spánkem příjemně unaví. Může jít o čtení klidné knihy, koupel nebo meditaci.