Aristokratka. Lady Kitty Spencer koluje v těle modrá krev a stala se z ní módní ikona

Autor: Gabriela Marešová
Datum: 12. 4. 2022
Foto: archiv Dolce & Gabbana

Lady Kitty Spencer koluje v těle modrá krev a tohle je její příběh, kdy se z absolventky dějin umění během jednoho odpoledne stala módní ikona. Teď je hrdou ambasadorkou značky Dolce & Gabbana, a móda tak přirozeně byla jedním z hlavních témat, o kterém jsme spolu mluvily.

Před čtyřmi lety na hradě Windsor byla v záplavě slavných hostů královské svatby prince Harryho a Meghan Markle nepřehlédnutelná. Ve smaragdově zelených šatech Dolce & Gabbana Alta Moda s ručně malovanými květy, diamantovým náhrdelníkem Bulgari z kolekce Heritage a fascinátorem od Philipa Treacyho představovala pro mnohé to, co před lety její teta Diana, princezna z Walesu – eleganci, sofistikovanost a noblesu.

Lady Kitty Spencer byla do té doby nenápadnou členkou širší rodiny. Ten den získala ale víc pozornosti, než by si kdy pomyslela. Na sociálních sítích ji najednou sledovalo přes půl milionu lidí a média o ní mluvila jako o módní ikoně s vytříbeným vkusem. A stala se tváří značek, které obdivovala, mimo jiné právě také Dolce & Gabbana. „Děkuju za důvěru, kterou do mě vložili. Díky spolupráci, k níž mě přizvali, vidím zblízka, že v Dolce & Gabbana pracují opravdoví mistři řemesla,“ říká pokorně během našeho rozhovoru, který kvůli neustupující koronavirové krizi probíhal na lince Milán–Londýn–Praha přes e‑maily.

Celým jménem lady Katherine Eleanor Lewis se narodila jako nejstarší ze čtyř dětí Charlese Spencera a modelky Victorie Lockwood. Když jí bylo pět let, celá rodina se přestěhovala do Jihoafrické republiky. O dva roky později se rodiče rozvedli a otec se vrátil do Británie. Ona tak střídavě žila na dvou kontinentech. Na univerzitě v Kapském Městě lady Kitty studovala psychologii, politologii a anglickou literaturu. Pokračovala magisterským studiem dějin umění a italštiny ve Florencii, kterou si zamilovala. Zároveň dokončila studia managementu luxusních značek na londýnské Regent’s University. Minulý rok se v italském barokním sídle Ville Aldobrandini provdala za Michaela Lewise, jihoafrického miliardáře a šéfa Foshini Group, maloobchodní sítě obchodů s oblečením.

Mluvili jsme o světě módy, rodině i o tom, jak důležité pro ni bylo, že role návrhářů jejích svatebních šatů se s nadšením ujali Domenico Dolce a Stefano Gabbana. Mimochodem během několikadenní svatební slavnosti vystřídala celkem pět na míru vytvořených slavnostních rób.

Co pro vás znamená móda?

Je to forma umění, úžasná cesta vyjádření sebe samé. Když se dívám na show Dolce & Gabbana, a především když vidím tu řemeslnou zručnost a dovednosti, které za tím vším stojí, je to pro mě velmi emotivní zážitek. Móda je způsob, jak vydávat silná prohlášení, ať už jsou jakákoliv.

Jste označována za módní ikonu. Jaký je váš styl?

Snažím se nesledovat trendy a zbytečně moc se nesoustředit na to, co je zrovna „cool“. Miluju klasický hollywoodský glamour styl a siluety oslavující ženství – v tom jsou Dolce & Gabbana opravdoví mistři. Když si vybírám, co si vezmu na sebe, musí to být nadčasové a klasické. Něco, na co se za spoustu let podívá moje vnučka a pomyslí si, že je to chic, ale to stejné si bude myslet zároveň i moje babička!

Vnímáte ve světě módy nějakou osobnost, která je pro vás synonymem dokonalosti?

Gianni Agnelli a Grace Kelly. Oba byli vždy chic a elegantní. Jejich styl byl ikonický a bude už navždy odolávat času.

Dlouho jste žila ve Velké Británii a Jihoafrické republice. Spoustu času trávíte také v Itálii. Kde jste ale doma?

Jsem šťastná, že můžu říct, že doma se cítím na všech třech místech. Itálie je ale rozhodně moje současnost a doufám, že i budoucnost. Dokážu si představit, že tady zůstanu po zbytek života. Je tu nějaké zvláštní propojení, které nedokážu slovy popsat. V Itálii se cítím šťastná, svobodná a mám pocit, že opravdu žiju. Ale doufám, že všechny tři země budou vždycky hrát v mém životě svou významnou roli.

Aristokratka

Jaké to bylo vyrůstat na dvou kontinentech?

Vyrůstat v Jihoafrické republice bylo v jisté etapě mého života perfektní. Je to z mnoha hledisek idylické místo pro děti. Jste daleko od povrchních rušivých rozptýlení, navíc uprostřed přírody, což je absolutně úžasné. Jsem ráda, že jsem to mohla zažít, a pokaždé když se tam vracím, tak cítím, jako by se tam nic nezměnilo.

Británie je ale moje DNA. Mám tam rodinu a její kořeny, takže pokaždé je to, jako když se vracím domů. Bylo to dokonalé místo k životu, když mi bylo něco přes 20 let, objevovala jsem svět módy a zjišťovala, co bych chtěla v životě vlastně dělat.

Studovala jste historii umění, jaký je váš největší umělecký zážitek?

Umění jsem studovala přímo ve Florencii, takže jsem naštěstí namísto sezení někde v učebně s knihou byla přímo u zdroje, jakým Florencie bezpochyby je. Má na vás obrovský dopad, když studujete Michelangelova Davida a stojíte při tom přímo v Galleria dell’Accademia di Firenze. Nebo se učíte o Botticelliho Zrození Venuše a La Primavera a jste v Galleria degli Uffizi! Tyto momenty se mi vryly do paměti i do srdce už navždycky. Jsou to neuvěřitelné a hodně speciální okamžiky.

Jaké máte oblíbené místo kdekoliv na světě, kterému se nic nevyrovná?

Il San Pietro di Positano! Strávili jsme tam líbánky a je to ráj na zemi. Od lidí přes jídlo až po design, to všechno tady reprezentuje pobřeží Amalfi v tom nejlepším smyslu slova. Každý detail je plný elegance. Když tam jsem, připadám si odstřihnutá od zbytku světa, jako kdyby se tam zastavil čas.

Máte velkou rodinu, vídáte se s ní často?

Samozřejmě. Rodina je pro mě vždy absolutní prioritou. Akorát teď v neděli ráno letím do Londýna, jen abych si mohla doma se sourozenci dát nedělní oběd! A hned druhý den poletím zpátky (náš rozhovor probíhal v polovině února – pozn. red.). Neviděli jsme se několik týdnů a moje sestry v pondělí odjíždějí za prací za oceán, takže ty momenty, kdy můžete být s rodinou, jsou hrozně důležité. Takhle strávený čas je pro mě to nejdůležitější. Budeme mít tradiční nedělní oběd, pak se půjdeme projít do parku, zahrajeme si nějaké hry – tak si představuju svůj dokonalý den!

Jste ambasadorkou Dolce & Gabbana, řekněte nám o vaší spolupráci a přátelství s Domenicem Dolcem a Stefanem Gabbanou.

Slovo přátelství sedí dokonale. Miluju to, ačkoliv je to technicky moje „práce“ a profesní role. Je to ale tak přirozené, jako bych k nim patřila odjakživa. Zbožňuju celý tým, zákazníky a všechno, co značka Dolce & Gabbana představuje. Měla jsem svatbu se 160 hosty, a když jsem se dívala kolem sebe, říkala jsem si: Wow, kromě našich rodin, jsem většinu svých přátel poznala skrze Dolce & Gabbanu! A já jsem je tam v ten nejdůležitější den v mém životě opravdu chtěla mít. To, myslím, ukazuje, co pro mě práce s Domenicem a Stefanem a jejich týmem znamená.

Také to byli oni, kdo vám navrhoval šaty na váš velký den…

Celý proces navrhování byla nádherná zkušenost. A to, jak Domenico a Stefano věnovali každému detailu čas a péči, bylo jedním slovem fenomenální. Věděla jsem, že jim na tom opravdu záleží. Během pandemie jsme měli spoustu času vše naplánovat, diskutovat nad vším, od pozvánek a hudby až po výzdobu stolů a oblečení číšníků. Byli mi oporou a dobrými rádci. Oblékali i moji rodinu a každému z nich se věnovali s ohledem na jejich osobnost, kterou do outfitu zahrnuli. Udělali z toho událost, na kterou nikdy nezapomenu. Stále si to přehrávám v myšlenkách. Bylo to jako v pohádce.

Kdybyste si mohla vybrat jeden kousek ze svého šatníku, který zbožňujete, co by to bylo?

Moje svatební šaty! Nic pro mě neznamená víc. Snila jsem o nich od dob, kdy jsem byla ještě malá holka, a Domenico a Stefano předčili všechny mé představy. Není to ale jen krása šatů samotných, proč je tolik opatruju. Představují pro mě ten nejšťastnější den mého života!

Co ráda děláte, když máte volno?

O víkendu jsem nejraději s rodinou a přáteli. Pijeme společně kávu, vydáváme se na dlouhé procházky, kterými se vlastně udržuju ve formě. Hodně času trávím v Itálii, takže víkendy jsou skvělé na objevování různých koutů země nebo zkoušení nových restaurací. Když jsem v Londýně, pozvu si domů své nejbližší a je to víc o odpočinku.

Jste hodně aktivní na sociálních sítích. Vidíte ale i minusy jejich používání?

Užívám si to, sociální sítě jsou skvělým místem při hledání inspirace a témat, která mě zajímají. Móda, umění, cestování, interiérový design… Je to takové denní snění, které podporuje představivost. V dnešním světě, kdy všichni všechno ukazují, je to také skvělý způsob, jak zůstat v kontaktu s přáteli. Na druhou stranu sociální média samozřejmě dávají prostor pro šíření negativních myšlenek a komentářů. Tomu se ale snažím vyhýbat.

Za co nejvíc utrácíte? Existuje něco, co si nikdy nechcete odepřít?

Kvalitu. Cením si krásných věcí, kvalitních materiálů, řemesla a odkazu, které se za jednotlivými kousky skrývají. Touhle optikou se dívám, když si vybírám oblečení, šperky, nábytek i umění. A nikdy z toho nechci slevovat, raději budu mít pár pokladů než spoustu průměrných věcí.

Co jste si naposledy koupila jen tak pro radost?

Novou šatnu! Už je to tedy nějakou dobu, ale snila jsem o ní hrozně dlouho. Je krásná, na zdech jsou ručně malované tapety a doplňují je benátská zrcadla. Móda je moje vášeň, mám několik nádherných kousků od Dolce & Gabbana, které jsem za ty roky nasbírala, takže mi připadalo správné pro ně vytvořit speciální prostor, kde si je mohu náležitě užít.

Kdo je pro vás tou nejinspirativnější osobou, kterou jste kdy potkala?

Vím, že to bude znít, jako kdybych si to připravila, ale úplně upřímně, jsou to opravdu Stefano a Domenico. Považuji je za svou rodinu. Měla jsem to štěstí, že jsem je mohla sledovat při práci, a musím uznat, že jsou to mistři svého oboru. Mají můj obdiv za to, jak svou tvorbou oslavují Itálii. Dělají svět krásnějším a to, čeho dosáhli a jak s tím pracují, je hluboce inspirativní.