Miloš Čermák: 10 pověr z různých zemí světa, kterým byste možná i vy měli věnovat pozornost
1) Při hromadném přípitku si se svým partnerem či partnerkou neťukejte jako poslední.
V Bulharsku tvrdí, že to znamená sedm let špatného sexu. A jak zejména manželé vědí, dalších sedm let by už mohlo být k nevydržení. Mimochodem, sedm let špatného sexu musí být nějaká univerzální míra, protože v Německu a Francii si tuto pohromu přivoláte tím, když se s partnerem při přípitku nebudete vzájemně dívat do očí.
2) V Německu si nikdy nepřipíjejte vodou.
A nepronášejte „Na zdraví!“ nebo něco podobného. Protože to znamená, že ostatním přejete smrt. Údajně to nějak souvisí s vodou v řece Léthé, která byla v řecké mytologii řekou zapomnění. Zvyk byl po druhé světové válce rozšířen i mezi americkými vojáky. Ti tvrdili, že kdo si připije vodou, ten si přivolá smrt utonutím. Je důležité si ovšem vzít z této pověry správné ponaučení: nikoli že si s vodou nemáme připíjet, nýbrž že místo vody máme pít alkohol.
3) Opatrně s pískáním.
Například v Rusku když pískáte v domě, můžete si tím přivodit chudobu. V Estonsku ohrozíte víc dům než sebe, protože na něj můžete přivolat požár. V Turecku byste si neměli pískat v noci, protože riskujete, že přilákáte ďábla. Nejmenší problémy hrozí v Číně: tam pískání přivolává nadpřirozené síly a není úplně jasné, jestli dobré, nebo zlé. Zda pískáte hezky, nebo falešně, prý není důležité.
4) Nestříhejte si nehty po setmění.
Na rukou ani na nohou. V Japonsku se říká, že to může znamenat předčasnou smrt. V Indii a v Turecku vám to přinese smůlu. A ve všech ostatních zemích se prostě můžete zranit, protože ve tmě na nehty hůř vidíte.
5) Pozor na dvě zrcadla umístěná proti sobě.
Často jsou k vidění ve výtazích či v hotelových chodbách. (Mimochodem, instalovat zrcadla začaly v minulém století hotely na doporučení psychologů, kteří tvrdili, že se tím lidem ukrátí právě čekání na výtah.) Podle některých lidí lze pohledem do těchto zrcadel zahlédnout nekonečno, fyzici však upozorňují na to, že se vzhledem ke ztrátě energie světla při každém odrazu dá reálně vidět maximálně několik set odrazů. V Mexiku však ani fyzika nepomůže, protože tam platí, že když dáte proti sobě dvě zrcadla, vytvoříte dveře, z kterých z nicoty přijde ďábel.
6) Po pohřbu nechoďte domů.
Stavte se třeba někde na pivu. Nebo si zajděte nakoupit. Aspoň přijdete na jiné myšlenky. A vyhnete se hrozbě, před kterou varují Filipínci: Když půjdete rovnou domů, bude příští pohřeb ten váš.
7) Nedávejte boty na stůl.
V Británii dobře vědí, že to přivolá smrt někoho z domu. V minulosti totiž byla tradice, že se boty zemřelého dávaly právě na stůl. Ehm, děkujeme za dobrou radu, ale vy znáte někoho, kdo si doma dává boty na stůl?
8) V době klimatického ohrožení je třeba změnit životní návyky, například si nehrát s jojem.
Jistě, ne že by si v době mobilních telefonů někdo s jojem stále hrál, ale jistota je jistota. Hračka se stala celosvětově populární ve třicátých letech, zpopularizoval ji v Americe žijící filipínský přistěhovalec Pedro Flores. V jeho továrnách se v době největšího zájmu vyrábělo přes 300 tisíc kusů joj denně. V Sýrii ovšem zjistili zajímavou věc, totiž že jojo způsobuje sucho. V roce 1933 tak jojo postavili mimo zákon a podle některých právníků je tam hraní s jojem nelegální dodnes.
9) Nenechávejte v ložnici přes noc zapnutý větrák.
Protože se pak nemusíte dožít rána. Aspoň v Koreji si to dodnes spousta lidí myslí a vlastně to není ani typická pověra. Už ve dvacátých letech se v tisku objevily zprávy o podezřelých úmrtích způsobených pravděpodobně zapnutými ventilátory. Věřilo se, že na vině je cirkulace vzduchu, kvůli níž se lidé udusí vlastním vydýchaným vzduchem. V sedmdesátých letech pak tuto fámu údajně podporovala i vláda, a to proto, aby se v době energetické krize snížila spotřeba elektřiny. Kolik lidí tomu v této technologicky supervyspělé zemi stále věří, je otázka. Ale těhotné ženy si každopádně i v současnosti dávají pozor, aby nesnědly žádné asymetrické potraviny. Třeba křivě narostlou mrkev. Důvod? Prý by se jim pak narodilo ošklivé dítě.
10) Je vám z toho všeho těžko?
Nechoďte do nemocnice, zvlášť pokud je středa. Podle staré anglické pověry byste se už nemuseli vrátit. Zároveň si ohlídejte, ať vás pustí v pondělí, nikoli v sobotu. Co na to říkají dnešní datoví specialisté? Nemocnice informace tohoto typu dávají nerady, asi by jim to zkomplikovalo objednávání pacientů. Ale soudí se, že tou nejhorší dobou je buď víkend, anebo pondělí. Samozřejmě ideální je vynechat tuhle kratochvíli úplně.