Miloš Čermák: 10 věcí, které se stále ještě můžou stát v roce 2020

Autor: Miloš Čermák
Datum: 24. 9. 2020
Foto: Patrik Singer

1) Země se srazí s asteroidem.

Bruce Willis se na záchrannou misi vykašle, protože patří do virem nejohroženější věkové skupiny, a zůstane radši doma. Morgan Freeman k tomu ze stejného důvodu ani nenamluví průvodní komentář.

2) Objevíme mimozemšťany.

Klidně se to může stát. Na jaře nečekaně přilétla kometa, z které se vyklubala jedna z nejhezčích za minimálně dvě dekády, a na konci léta vědci zjistili, že jsou silné náznaky, že na Venuši mohl existovat život. Tak proč bychom na podzim nemohli objevit mimozemšťany? Otázka zní, co bychom dělali, kdyby oni o nás nevěděli. Rok 2020 přinesl opatrnost: zatímco před pár lety v jednom průzkumu v Británii tvrdilo 42 procent lidí, že bychom v takovém případě mimozemšťany neměli kontaktovat, letos v létě to podle podobného průzkumu byla už víc než polovina.

3) Nebo mimozemšťani objeví nás.

Známe to z katastrofických filmů. Je jedno, jestli přiletí ve velkých placatých kosmických lodích, které „zaparkují“ nad světová velkoměsta, anebo k nám pošlou vyjednávat pár frajerů v elegantním létajícím talíři. Každopádně hrozí, že prezident nejmocnější země světa řekne: „Nejchytřejší, nejvzdělanější a nejhezčí člověk jsem já. Samozřejmě povedu vyjednávání!“ A to bude znamenat, že jsme vážně v problémech.

4) Mimochodem, Trump může v listopadu vyhrát volby.

A ano, je to o hodně pravděpodobnější než to, že najdeme ufouny.

5) A možná zjistíme, že mimozemšťani tu jsou už dlouho.

Mají nás pod kontrolou. Jsou mnohem vyspělejší a občas se sem zaletí podívat. Autoři konspiračních teorií tvrdí, že počet zaznamenaných pozorování „neidentifikovatelných létajících objektů“ byl nejvyšší ve čtyřicátých letech, když lidstvo vynalezlo atomovou bombu. „Hele, ti šimpanzi na něco přišli, měli bychom je zaletět zkontrolovat!“ řekli si naši patroni z vesmíru. No a pozor, v roce 2020 se prý zase začali častěji ukazovat. Říkal to Joe Rogan, autor momentálně nejposlouchanějšího světového podcastu. Tak to musí být pravda!

6) Vybuchne supervulkán.

Ano, ten pod Yellowstonským parkem, kde jsou nádherné lesy a narodil se tam Méďa Béďa. Existují počítačové modely, podle kterých by návrat supervulkánu k životu způsobil okamžitou smrt milionům lidí a popílek by dopadl na polovinu území USA. Podle nejhorších scénářů by způsobil tzv. sopečnou zimu na celé planetě a ohrozil budoucnost celého lidstva. Naposled se něco podobného stalo v roce 536, který vědci někdy označují za „nejhorší rok v historii lidstva“. Půl světa se ponořilo do tmy na dlouhých 18 měsíců.

7) AI překoná lidskou inteligenci.

Ráno nás naše telefony probudí jako vždycky. A hned pak nám doručí zprávu: „Děkujeme, že jste nás vytvořili, a neberte nijak osobně, že vás teď zničíme. Ale vy lidi jste fakt hrozné svině.“

8) Nebo zjistíme, že už žijeme v počítačové simulaci.

Elon Musk říká, že vše nasvědčuje tomu, že se nám podaří oddělit lidské vědomí od těla a „nahrát“ ho do počítače. A jestliže to lidstvo má někdy dokázat, tak může být pravda (nebo je to dokonce pravděpodobné), že v počítačové simulaci jsme už teď. Nevím, v jaké simulaci žijete vy, ale jestli je rok 2020 simulace, tak jak proboha vypadal normální život? 

9) Bude konec světa.

Z některého z výše zmíněných důvodů. Nebo z úplně jiného. Ano, já vím, že Isaac Newton napsal, že konec světa nenastane před rokem 2060, protože „k tomu prostě není důvod“. A vím i to, že jinak měl v mnoha věcech pravdu, například co se týče gravitace nebo pohybu nebeských těles. Ale co když se v TOMHLE mýlil?

10) Kotvald a Hložek udělají velké turné nazvané Holky z naší školky se vrací.

Ne, dělám si legraci. Něco tak hrozného se nemůže stát ani v roce 2020.