Na víně v Karlíně

Autor: Filip Linhart
Datum: 20. 7. 2020
Foto: Filip Linhart

Pro ty, kteří ocení víno více slovy než jen: „Mmm, bílé!“

Na břehu Rhôny

Ne, nemusíte až do Francie, ale to je vám určitě jasné. Stačí se projít po stezce podél Vltavy a kousek od moderních kancelářských budov po chvíli objevíte příjemné místo k letnímu posezení. Pobočka Na břehu Rhôny je útulná vinárna s unikátním konceptem samoobslužné stěny, ve které jsou vína v balení bag-in-box. Sami si čepujete, sami si čárkujete. Taky cítíte to nebezpečí?

Do téhle vinárny se nemusíte bát vzít svou drahou polovičku na rande. Ale počítejte s tím, že pokud koupíte lahev legendárního Châteauneuf-du-Pape z údolí řeky Rhôny, trochu si připlatíte. Skvělou chuťovkou (nebo afrodiziakem) jsou slávky na bílém víně, tartine a domácí paštička. Každé rande tady dopadne skvěle. V nabídce najdete i vína malých vinařů z jižní Francie, například Vacqueyras s pronikavou kořenitostí a komplexností chuti nebo lehčí Gigondas pitelné zejména při teplých večerech.

Vinárna Křižík

Útulný podnik na Thámově ulici oslavuje Františka Křižíka. Ale jestli měl slavný vynálezce opravdu rád víno, to se ani na Wikipedii nedozvíte. Abyste v oblíbené vinárně chytili v pozdním odpoledni místo, musíte mít krapet štěstí. Karafy stáčeného vína do návštěvníků padají poměrně rychle, ale většina si také ráda delší dobu posedí.

Nejvíce vín má Vinárna Křižík z jihomoravské oblasti Velké Bílovice. Od Veltlínského zeleného až po červený Dornfelder. Mlsným jazýčkům doporučujeme maďarskou odrůdu Irsai Oliver.

Vinotéka Karlín

Bráška Křižíka, který je tak trochu ve stínu. Ale je to stín příjemný a vydrží celý den. Nejlepší je tady sedět v podvečer, kdy se uklidní provoz a naplno vás okouzlí rozvěšená světýlka. #romantika

Až okoštujete všechna možná vína, zjistíte, že bude výhodnější vzít si nějaké stáčené s sebou. Doporučujeme zejména Zweigeltrebe rosé, které je příjemně ovocné. Věřte, že pro litránek jste tu nebyli naposledy. Jeho varianta v červené je ideální po těžkém dni v práci. Na začátku jemně trpké a pak pozvolně doznívá na jazyku.

Správná adresa

Tuhle vinárnu nemůžou minout hlavně ti, kteří jezdí tramvají na zastávku Křižíkova. Je doslova na správné adrese. Jenže právě projíždějící tramvaje jsou nevýhodou při sezení na zahrádce. Takže se radši tlačte dovnitř, je tam příjemný chládek.

Vinotéka nabízí kvalitní, a přitom cenově dostupná vína, která ocení i znalci. Ochutnat můžete vynikající moravská sudová i lahvová vína. Nejvíce místa na vinném lístku zaujímá asi Vinařství Líbal ze znojemské vinařské podoblasti. V případě, že si nebudete vědět rady s výběrem, neváhejte oslovit personál, který se vyzná a vždy rád poradí.

Veltlin

První český vinný bar s autentickými víny. A teď se ptáte úplně správně. Co jsou to autentická vína? Jsou vyrobená dle zásad autentistů, tedy kvašením v sudech nebo ručním mícháním rozemletých bobulí v otevřených kádích. Poté víno leží asi rok na kvasných kalech bez použití oxidu siřičitého. Moderní technologie se tito vinaři snaží používat jen v té nejnutnější míře. Pokud víno splní všechny zásady, smí být označené značkou „A“ na hrdle lahve.

No a ve Veltlinu tečou autentická vína proudem. Majitelé zároveň pořádají festival Praha pije víno, na kterém tyto dobroty můžete ochutnat. Letos se koná 29. srpna na Pražské tržnici.

Zdroj: Facebook stránka Veltlin.cz

Tipy pro punkáče

Kdo nerad sedí v těch hogo fogo podnicích, klidně pije víno z hrnečku a stačí mu, když nechutná jako Hradní svíce, může si v některé ze zmíněných vinoték koupit stáčené a jít si sednout do parku před Invalidovnu, k řece nebo na ostrov Štvanice. A až vám navečer víno dojde, stavte se do Alty. Tam mají jak stáčené, tak vysoce pitelné víno v lahvi. Třeba vás nemine ani kultura, která je tu téměř každý večer.